Gıda Hattı

Sorunsuz İhracatçıya KDV İadesi İçin Teminat Vermeyecek

6 Ağustos 2007, 18:08
Paylaş

Gelir İdaresi Başkanlığı, ihracatta KDV iade sisteminin değiştirilmesi için bir ekip oluşturdu. Çalışmalarda ihracatçıların aldığı KDV iadesine bir standart getirilerek; hem iadesinde sorun yaşamayan ihracatçılara kolaylık sağlanacak, hem de Gelir İdaresi Başkanlığı daha etkin denetim yapabilecek.

Ekip yeni oluşturulduğu için alternatif çözümler de şu anda taslak aşamasında. Ama ilk düşünülen yönteme göre ihracatçıların iade alırken verdikleri teminat sorunlu olmayan ihracatçılar için kaldırılacak, sorunlu olanlar için ise direkt inceleme elemanları devreye girecek.

Çalışmanın ağustos ayının sonuna doğru yoğunlaşacağı ve eylül ayında kamuoyuna açıklanarak yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Çalışmanın önceliği ihracatçıların sınıflandırılması olacak. Sorunlu olan ve sorunlu olmayan iadeler birbirinden ayrılacak. Böylece riskli iadeler tespit edilecek. Sorunlu olmayan ihracat iadelerinde kolaylık sağlanması ana hedef olacak. Bu nedenle ihracatçıların iade almak için yatırdığı teminatın kaldırılması ilk çözüm alternatifi içinde değerlendiriliyor. Yetkililer, çalışmanın amacının iadeleri azaltmak olmadığı ve tamamen bir standart getirmek istediklerini belirttiler.

Sorun naylon fatura

İhracatçılar için uygulanan iade sisteminin uluslararası alandaki uygulamalara uygun olduğu belirtilerek, Türkiye'deki sorunun kayıt dışı ve naylon fatura kullanımından kaynaklandığı kaydedildi. Dövizin durağanlaştığı ortamlarda, iade sisteminin kar marjını avantajlı hale getirdiğini anlatan yetkililer, bu nedenle naylon fatura kullanarak iade istenmesinin yaygın olduğunu söylediler. Neler yapılabileceğinin "yeni" konuşulmaya başlandığını, bu çerçevede naylon fatura kullanımı cezasının artırılmasının bir yöntem olabileceği dile getirildi. Teminat ise sistemde 6183 sayılı kanun çerçevesinde uygulanıyor. İhracatçılar iadeyi alabilmek için banka teminat mektubu, gayrimenkul, bono veya tahvili teminat olarak gösterebiliyor. Özellikle banka teminat mektubu, bankalara ödenen komisyonlar sebebiyle ek bir maliyet unsuru olarak ortaya çıkıyor.

İade sistemi nasıl işliyor?

KDV iadesi, ihracatçıların ihracat yapacağı malı üretirken ödediği KDV'nin iade edilmesi esasına dayanıyor. KDV bir tüketim vergisi olduğu için, mal ve hizmeti en son tüketenin üzerinde kalması gerekiyor. Eğer KDV yükü ihracatçının üzerinde kalırsa, o mal ve hizmet pahalılaşıyor ve dış piyasada rekabet şansı azalıyor. Bu nedenle ihracatçılar, malını dışarıya sattığını belgelediğinde devlet ona satılan malın içindeki KDV'yi iade ediyor. Yani sistem düzgün işlediğinde, KDV iadesinden dolayı Hazine'ye bir yük gelmiyor. İhracatçı, zaten daha önceden ödediği KDV'yi geri alıyor. Bunun için de iade istediği KDV'ye esas ödemeleri, ihraç ettiği malın üretiminde kullandığını belgelemesi gerekiyor. Bu aşamada haksız KDV iadesi almak için sahte (naylon) fatura kullanımı, ihraç edilmemiş bir malın ihraç edilmiş gibi gösterilmesi gibi yöntemlere başvuranlar olabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.