Gıda Hattı

Son yağışlarla renk atan Ege'nin beyaz altını, çiftcinin kabusu oldu

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Kalitesiyle dünya piyasasında ilk sırada yer alan Ege bölgesinin beyaz altını pamuk, işçi sıkıntısının ardından gelen son yağışlarla birlikte tarlaya mahkum oldu. Ekim ayı ile birlikte başlayan hasat dönemine yeteri kadar işçi olmadığı için geç giren Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki pamukların yüzde 90'ının tarlada beklediğini ifade eden çiftçiler, son gelen yağışlarla birlikte göleti andıran tarlalardan işçi ve makine ile pamuk hasadının daha da gecikerek beyaz altının kendileri için kabusa dönüştüğünü söyledi.

Dünyanın en kaliteli üretimini gerçekleştiren Gediz Ovası'ndaki pamuk üreticisi çiftçiler, son yağışlarla birlikte tarlada kalan ve verim kaybı yaşayan pamuğun afet kapsamında değerlendirlmesi talebinde bulundu. Meteroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre uzun yılların yağış miktarını ikiye üçe katlayan Manisa'ya dün ve önceki gün düşen yağış miktarı metrekareye 50 kg olurken, sular altında kalan Turgutlu Ovası'nda çiftçiler pamuk tarlalarında su birintilerini önlemek için kendi imkanları ile çeşitli önlemler aldı.
Uzun yıllardan beri ilk kez böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığını belirten 48 yaşındaki çiftçi İbrahim Aktaş, "Babadan çiftçiyiz. Ekim ayı başlarında başlayan hasada işçi sıkıntısı dolayısıyla geç başlanıldı. Yatılı ameleler memleketine döndü. Bazıları da devamlı iş buldu. Son haftalarda gelen yağışlarla birlikte pamuk tarlaları adeta bir gölü andırınca hasat için bahar aylarını bekletmemiz gerekecek gibi. Makinenin tarlaya girmesi imkansız. Telefonla Güney Doğu Anadolu ve diğer illerden işçi arıyoruz. Ama gelen yok. Yerli işçilerimizde turşu gibi fabrikaları tercih edince işçi sıkıntısı hat safhaya ulaştı. Birde son yağışlar kaliteyi düşürürken, tarlalara girmek adeta imkansızlaştı. Sezona 250 Ykrş olan toplama ücreti her yağışla birlikte artarken bugün 300-320 Ykrş'a ulaştı. Bazı çiftçiler yarıyarıya razı olarak pamuk toplatırken; kar etmeyi bıraktık, zararın neresinden dönerse kar diyoruz." dedi.
Çiftçiyi 2007 yılı için daha kötü bir dönemin beklediğini belirten Ziraat Mühendisi Murat Yolüç ise, "Yoğun yağış ile birlkte çiftçinin tarlaya girmesi çok zor gözüküyor. Ziraat Bankası, Tarım Kredi, ilaç ve gübre borcu olan çiftçi kazanmadığı için 2007 yılı çiftçi için daha da kötü bir yıl olacak. Geçen yıl 1 milyon çiftçi yok olmuştu. Bu yılda bir milyon çitfçi bu yaşadıkları ile yok olmaya mahkum olcak." diye konuştu.
40 bin dönüm arazisi bulunan Turgutlu'da 10 dönüm pamuk ekildiğine dikkat çeken Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, "Kalitesi ile dünya standartlarının zirvesinde bulunan Ege pamuğu yoğun yağışlar ile birlikte tarlada kaldı. Bugüne kadar ancak yüzde 10'u toplanan Turgutlu Ovası'ndaki pamuk işçi sıkıntısı ile karşı karşıya. Üreticimizin bu sıkıntılardan kurtulması için bölgenin afet kapsamında değerlendirilerek çiftçi borçlarının ertelenmesinin yanısıra pamuk ekiminin devamı için prim miktarının zarara dikkate alınarak belirlenmesi yönünde Bölge milletvekillerimizden lobi oluşturmalarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.
Pamuğun tarımda denge mahsulü olduğuna dikkat çeken DYP Turgutlu İlçe Başkanı Halim Yücetürk, yaptığı açıklamada pamukta yaşanan sıkıntının diğer ürünlerede yansıyacağı söyledi. Yücetürk, "Turgutlu'da sadece pamuk değil, mısırda da hasad yapılmazsa çiftçimizi çok zor bir dönem bekliyor. Bölgemizde işçi sıkıntısınında hat safhada olduğu bir gerçektir." şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.