Gıda Hattı

Son Fransa Kraliçesi Maria Antoinette sansürlenmiş sözlerinin sırrı nihayet çözüldü! Bilim insanları açıkladı

2 Ekim 2021, 18:24
Paylaş
Son Fransa Kraliçesi Maria Antoinette sansürlenmiş sözlerinin sırrı nihayet çözüldü! Bilim insanları açıkladı
Son Fransa Kraliçesi Maria Antoinette ile sevgilisi İsveçli Kont Exel Van Fersan arasındaki sır çözüldü. Yazılan mektuplar da sansürlenmiş ve okunmaz hale getirilmiş kelimelerin sırrı tek tek çözülüyor.

Fransız bilim adamları tarihi belgelerde kullanılan mürekkeplerin kimyasal bileşimini ayırıp orijinal yazıyı ortaya çıkarmaya başladı. Bunun için yeni bir yöntem geliştirildi. Son Fransa kraliçesi ve sevgilisi arasında arşivlerde bulunan mektuplar söz konusu yöntemle analiz edildi. Sansürlenen bazı paragrafların değişik şekilde elde edilebileceği açıklandı. kelimelerin üzerine karalayan kişinin Fersen olduğu ortaya çıktı.

Karalayan Fersen’miş

Araştırmacılar tarafından yeni bulunan ayrıştırma yöntemi ile mektupları sansürleyen kişinin Fersen olduğu ortaya çıktı. Bazı harfleri yazmak veya redaksiyonu yapmak için aynı mürekkepleri kullananın Fersan olduğu ortaya çıktı. Mektupların yazıldığı 1791 ile ağustos 1792 arasındaki tarihlerde kral ve kraliçe ülkeden kaçma girişiminde girmiş ancak bu durum başarısızlığa uğramıştır. Paris'te bulunan Tuileriese Sarayı'nda ev hapsine alınmışlardı. Harvard dönemin edebi kültürünü inceleyen tarihçi Fersen’in mektuplarının sansürlemesinin nedenini ise kraliçenin erdemini korumaya çalışması olarak nitelendirdi.

Bu metinler aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarıyor

Science Advances dergisinde yayınlanan haberde araştırmanın mimarlarından biri olan analiz Michelin bu dönemde insanlar çok süslü bir dil kullanıyorlardı. Ancak güçlü ve samimi bir dildi. Bu metin ile aralarında aşk ilişkisi olduğu ortaya çıkıyor. Kraliçe ve Fersen arasında 18 yaşlarında iken bir ilişki yaşanmış. Fransa'da tanışmışlar ve ölümüne kadar da iletişimleri devam etmiş.

Sevdiğim sensin, sensiz olmaz

Araştırmacılar tarafından ortaya çıkan analizlere göre 15 harften 8'inde mürekkeplerin kimyasal birleşiminde her katmanı ayrı ayrı haritalandırabileceklerini ve orijinal metni kurtarabileceklerini söyledikleri önemli farklılıklar bulunuyordu. Mektupta deşifre edilen bir bölümde sensiz olmaz, sevdiğim sensin yazıyordu. Tarihçilerin yorumladıklarına göre diplomatik ve hassas siyasi yazışmalarda sansürleme ve deşifre etmesine yardımcı olacak bir yöntem kullanılmış. Fransız halkı tarafından pek sevilmeyen kraliçe Fransız Devrimi'nin ardından yaklaşık 4 yıl boyunca hapis kaldıktan sonra Paris'te 1793 yılında giyotinle idam edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.