Gıda Hattı

“Son dört yılda yüzde 25 büyüdük”

26 Ağustos 2011, 15:37
Paylaş
“Son dört yılda yüzde 25 büyüdük”

Devrim Cöbek - Nestle Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürü 

Türk çikolata pazarı son dört yılda %15 büyüyerek 109bin tona ulaştı. Aynı dönemde Nestlé Türkiye, üretim ve pazarlama yatırımlarıyla tüm ürün kategorilerinde % 25 büyüdü.

Röportaj: Metin Ertunç

Türkiye’de de çikolata deyince Nestlé, akla ilk gelen isimlerden biri olmuştur her zaman. Nestlé bu yıl Türkiye’deki 100. yılını kutluyor. İstanbul’da ilk temsilciliğini açtığı 1909’dan bugüne ilklerine hep devam etti Nestlé; ilk çikolata fabrikası, Türk damak tadına uygun ilk fıstıklı çikolata “Damak” ve ilk sürme çikolata Chokella. Nestle Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürü Devrim Cöbek, 1933 yılında üretilmeye başlanan Damak için, “Tüketicisiyle benzersiz bir duygusal bağ kurabilmiş nadir markalardan biri” tanımlamasını yapıyor.

Son 4 yılda krizlere rağmen %15 büyüyen ve 109bin tona ulaşan Türk çikolata pazarının geçmişten günümüze gelişmesinde Nestlé Türkiye’nin büyük payı var. Cöbek’e göre Türk çikolata pazarı gelişmeye açık ve hala doymuş değil. Yılın ilk yarısında çikolata pazarına değişik kategorilerde 250 çeşit yeni ürün girmesi de bunu doğruluyor.  Cöbek, “Çikolata ve Şekerleme Grubu olarak biz de ürün yelpazemizi premiumdan daha uygun fiyatlı ve katma değeri yüksek ürünlere kadar genişleterek daha çok çikolata severe ulaşmayı stratejik olarak benimsiyoruz.” diyor.

  1. Yılınız krizlerin konuşulduğu bir zamana denk geldi. Şirket olarak bu dönemde nasıl bir büyüme stratejisi izlediniz?

Krizde gündelik alınan kararlar ve stratejik olmayan yaklaşımlar orta vadede markaları zora sokacak, tüketicinin algılayacağı anlık tutarsızlıklar da uzun vadede markayla güven ilişkisini zedeleyecektir. O nedenle daha sağlıklı olan uzun vadeli yaklaşımlardır. Nestlé’nin global yaklaşımı doğrultusunda Nestlé Çikolata ve Şekerleme Grubu olarak biz, her bir kategoride, uygun fiyatlı, lezzetli ve yüksek katma değerli ürünler geliştirerek, yaygın dağıtımla daha çok çikolata severe ulaşmayı amaçlıyoruz.

Çok kısa bir süre önce pazara sunduğumuz NESQUIK Gofret bu ürünlerimize bir örnek teşkil ediyor. Öte yandan DAMAK İkramlık Bayram Çikolatası ile daha önce olmadığımız bir kategoriye giriş yaptık. Benzer bir yaklaşımla “Pide arası CHOKELLA” olarak Ramazan boyunca iletişimini yaptığımız Chokella’yı da daha uygun hale getirilen fiyatı ve ekonomik ambalaj boyutlarıyla bu tür ürünlerimizden biri olarak konumladık. Ramazan’da yaptığımız bu küçük değişiklikle satışlarımızı ikiye katladık.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Nestlé olarak Türkiye’nin de içinde olduğu 13 ülkeden çikolata severlerle yapılan tadım araştırması ile Avrupa’nın en beğenilen çikolata reçetesini oluşturduk. Sonrasında ülkemizde de bu reçetenin uygulamasına geçtik. Son iki yıl içerisinde mevcut ürünlerimizin yüzde 92’sini tüketicilerimizin değişen tercihlerini göz önüne alarak Türk damak tadına ve uluslararası bilgi birikimimize göre yeniledik.

Ayrıca son üç yıldır fabrikamıza yaptığımız 30 milyon İsviçre Frangı yatırım ile 30 bin ton üretim kapasitesine ulaştık. Çikolatadaki uzmanlığımız ve yarattığımız yenilikçi ürünler ile Nestlé Çikolata ve Şekerleme Grubu olarak son dört yılda tüm ürün kategorilerinde ortalama yüzde 25’lik bir büyümeye ulaştık.

Çikolata pazarında Nestlé’nin konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye çikolata pazarı 109 bin tonluk büyük bir pazar, ancak hala doymuş değil. Avrupa’da kişi başı çikolata tüketimi 5 kg iken, Türkiye’de bu oran henüz 1,5 kg. Pazar son 4 yılda yıllık ortalama yüzde 15’lik bir büyüme gösterdi. Nestlé Türkiye olarak bu alanda yüzde 25 büyüme ile önemli bir paya sahibiz.

Yeniliklerle dolu,  dinamik bir kategori olan çikolata pazarında her bir kategoride, uygun fiyatlı, lezzetli ve yüksek katma değerli ürünler geliştirerek, yaygın dağıtımla daha çok çikolata severe ulaşmayı amaçlıyoruz.

Çok kısa bir süre önce pazara sunduğumuz 25 kuruşluk NESTLE ve NESQUIK Gofretlerimiz bu ürünlerimize örnek teşkil ediyor. DAMAK İkramlık Bayram Çikolatası ile daha önce olmadığımız bir kategoriye giriş yaptık. Yalnızca Türk damak tadına uygun olarak geliştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan Nestlé Classic Bisküvili adlı ürünümüzde ise nefis çikolata lezzeti ile taptaze bisküvi tadını bir araya getirdik.

İsviçre’de “Çikolata Mükemmeliyet Merkezi” açtınız. Bundan da bahseder misiniz?

Günümüzde tüketicinin sesine kulak vermeden herhangi bir iş alanında başarıya ulaşabilmek pek mümkün değil. Bu bağlamda tüketici geri bildirimleri büyük önem taşıyor. Tüketici geri bildirimlerini nasıl değerlendirdiğiniz, ne kadar etkin bir biçimde kullandığınız ise markanızın rekabetçi gücünü etkiliyor.

Nestlé; AR-GE’ye her yıl yaptığı yaklaşık 2 milyar İsviçre Frangı tutarındaki yatırım ile gıda firmaları arasında lider durumda. Dünya çapında 5000 kişinin görev yaptığı benzersiz AR-GE altyapısı ve sahip olduğu uluslararası enformasyon ile Nestlé, Türkiye’deki tüketicilerinin damak zevklerine de hitap edebilecek ürünler yaratıyor. Geçtiğimiz ay da Nestlé’nin çikolata alanındaki uzmanlığını daha da güçlendiren Çikolata Mükemmeliyet Merkezi’nin (Chocolate Centre of Exellence) açılışı gerçekleştirildi. 25 milyon İsviçre Frangı değerinde bir yatırımla hayata geçirilen Merkez; aynı zamanda Nestlé’nin 28 merkezden oluşan araştırma ve geliştirme ağının da bir parçası.

Çikolata Mükemmeliyet Merkezi; kakao çekirdeği konusunda uzman bilim adamlarından duyusal uzmanlara ve tüketici uzmanlarına kadar uzanan bir Nestlé uzmanlar ekibini bir araya getiriyor. Ekip ayrıca; Pierre Marcolini, Tristan Carbonatto ve Roger von Rotz gibi bağımsız çikolata uzmanlarının da yaratıcı katkılarından yararlanıyor.

İşlerden biraz da hobilerinize geçelim isterseniz. Marangozluğa merakınız olduğunu biliyoruz. … Başka hobileriniz var mı?

Küçük yaşlardan beri el işlerine ilgiliyim. Küçükken model uçak ve maket yapardım. Ağaçtan bir şeyler üretmeye her zaman ilgi duydum. Şu an oturduğumuz eve taşındığımızda bir odayı kendime ayırdım ve orayı marangoz atölyesi haline getirdim. Masif ağaç ve el aletleri kullanarak basit projeler yapmak zihnimi dinlendiriyor. Bunun dışında sizin de belirttiğiniz gibi hala strateji oyunları oynamaktan keyif alıyorum.

Birkaç tane de motosikletim var ve yazları işe motosikletle gidip geliyorum. Her sene 19 Mayıs haftasında bu hobi vasıtası ile tanıştığım dostlarımla motosiklet turu yapıyoruz. Köy kahvelerinde yaptığımız o sıcak sohbetleri her sene iple çekiyorum.

Çikolatanın başındaki bir yönetici olarak beslenmenizde nelere dikkat ediyorsunuz?

Şirketimizdeki tüm çalışanlar beslenme eğitimi alır.  Ben de günde 5-6 öğün, porsiyon kontrollü ve aktif bir hayat sürme prensiplerine uygun yaşamaya çalışıyorum. Doğru beslenme için eşim de çok yardımcı oluyor.

Bilinçli tüketilen çikolata, içerdiği doğal zenginlikle birçok fayda sunuyor. Mutluluk hormonu salgılatması, kakaonun yüksek antioksidan içeriği ilk akla gelenler. Tabii ki bu faydalardan yararlanmak için bitter çikolatayı tercih etmeniz gerekiyor.

Türkiye’de gerçek çikolata tüketiminin sürekli arttığını görmek beni mutlu ediyor. Türk halkı artık cep harçlığı ile gerçek çikolataya ulaşabiliyor. Son iki yıldır bitter çikolata pazarının büyümesi, toplam pazar büyümesinin üzerinde seyrediyor. Nestlé Türkiye olarak bitter çikolata pazarında lider olduğumuzu da belirtmeliyim. Uzmanlığımızı gösterdiğimiz önemli bir kategori.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.