Gıda Hattı

Son dakika… Van’da keşif uçağı düştü: 7 şehit!

16 Temmuz 2020, 08:56
Paylaş
Son dakika… Van’da keşif uçağı düştü: 7 şehit!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı insanlı keşif uçağının Van'daki Artos Dağı'na çarparak düştüğünü, uçakta bulunan 2 pilot ve 5 emniyet personelinin şehit olduğunu açıkladı.

Van'da keşif için havalanan uçak görevden dönerken Artos dağına çarparak düştü. Uçakta bulunan 2'si pilot 5'i teknik personel toplam 7 emniyet personeli şehit oldu.

Keşif uçağı düştü: 7 şehit

Kaza sonrası Van'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Ferit Melen Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Pazartesi gününden itibaren Van ve Hakkari'de keşif ve gözetleme görevinde bulunan 2015 model insanlı keşif uçağı olarak envantere kayıtlı olan uçağın 15 Temmuz'da saat 18.35 sularında yeniden keşif ve gözetleme yapabilmeyi teminen Van Ferit Melen Havalimanı'ndan kalktığını söyledi.

Uçakta 2'si pilot 7 emniyet mensubunun bulunduğunu aktaran Soylu, "Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken havalimanıyla, kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti. Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi. Saat 23.15 civarında bize böyle bir bilgi ama belki teknik bir aksaklık olacağı konusunda bir değerlendirme de yapılabilir. Bu esnada Gevaş civarında bir ihbar geldi. Uçağın alçaldığını ve gözden kaybolduğunu ifade eden bir ihbardı. Bunun üzerine aramalar o civarlarda tüm ekiplerimizle havadan ve karadan yapılmaya başlandı.

İnsanlı keşif uçağı, Artos dağına çarparak düştü

Gece saat 03.00 civarında buradan oraya giden ekiplerimiz Artos Dağı'nın 2 bin 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını ve 2'si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bize bildirdiler. Görev şehitlerimiz. Allah rahmet eylesin, milletimizin başı sağ olsun.”

İçişleri Bakanı Soylu, kaza yerinde incelemelerde bulundu

Daha sonra Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş ile beraber helikopterle bölgeye geçen Bakan Soylu, Van’ın Gevaş ilçesinde insanlı keşif uçağının düştüğü bölgede incelemelerde bulundu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.