Gıda Hattı

Son dakika… Sanayi üretimi Haziran’da çift haneli arttı

14 Ağustos 2020, 10:15
Paylaş
Son dakika… Sanayi üretimi Haziran’da çift haneli arttı

TÜİK’in belirlemelerine göre, sanayi üretim endeksi Haziran 2020’de aylık yüzde 17,6 artarken, sanayi üretimi yıllık yüzde 0,1 arttı. Haziran’da aylık bazda gıda sanayi üretiminde yüzde 8, içecek sanayi üretiminde yüzde 30,2 artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi, Haziran 2020 verilerini açıkladı.

Sanayi üretimi yıllıkta da artışa geçti

Haziran ayında sanayi üretimi, yıllık %0,1 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %8,0 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi %1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,4 azaldı.

Aylık bazda çift haneli artış!

Sanayi üretimi aylık %17,6 artarken, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %7,8, imalat sanayi sektörü endeksi %19,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,7 arttı.

İkinci çeyrek sanayi üretiminde geçen yıla göre azalış var

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %20,2 azaldı.

Gıda ve içecek sanayi üretimi

Haziran ayında gıda sanayi üretimi yıllık %0,7 artarken, içecek sanayinde artış oranı %2 oldu.

Haziran’da aylık bazda gıda sanayi üretiminde %8 artış yaşanırken, içecek sanayi üretiminde bir önceki aya göre artış oranı %30,2 olarak gerçekleşti.

Yıllık değişimler, takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimini; aylık değişimler ise mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki aya göre değişimini ifade ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.