Gıda Hattı

Son dakika… Sağlık Bakanlığı, karantina düzenlemesine açıklık getirdi!

8 Aralık 2020, 15:05
Paylaş
Son dakika… Sağlık Bakanlığı, karantina düzenlemesine açıklık getirdi!

Sağlık Bakanlığı'nın karantina sürelerini değiştirmesi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açıklaması nedeniyle tepkilere yol açtı. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşlerinin yolunu açan düzenleme için “sanayi işletmelerimizde yaşanan sıkıntıları çözmek üzere…” ifadesi tepki çeken Hisarcıklıoğlu, “Yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum” diyerek, ikinci bir açıklama yaptı. Bakanlık da, düzenlemenin “uluslararası güncellemelere paralel olarak” yapıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu kararıyla, Covid-19 rehberinde yakın temaslı kişilerde karantina sonlandırması ile ilgili güncelleme yapılmıştı.

Karantina süresi 10 güne indirildi, çalışanlar 8. gün işe dönebilecek!

Buna göre, yakın temaslılar 14 gün yerine 10 gün karantinada kalacaklar. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR testi yapılmaksızın, 10. günün sonunda bitecek. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilecek.

Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamayacak. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilecek.

TOBB Başkanının açıklaması ortalığı karıştırdı!

Bakanlığın düzenlemesi üzerine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından, “Özelikle sanayi işletmelerimizde yaşanan sıkıntıları çözmek üzere Sağlık Bakanlığı Kovid-19 yakın temasta 14 günlük karantina süresini 10 güne indirdi. PCR testi negatif çıkar ve semptom gelişmezse 7. günün sonunda karantina bitirilebilecek ve 8. günde işe dönüş sağlanabilecek” açıklaması yaptı.

Hisarcıklıoğlu, düzenlemenin “sanayinin sıkıntılarını çözmek üzere” yapıldığı ifadelerinin tepki çekmesi üzerine, ikinci bir açıklama daha yaptı. “Yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, “Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Amerikan Hastalık Kontrol Önleme Merkezi ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan karantina süresi güncellemelerine Türkiye de uyum sağlamıştır. İş dünyasının talebi de bu yöndeydi” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı da açıklama yaptı

Karantina süresindeki değişikliklere ilişkin eleştiriler üzerine Sağlık Bakanlığı da açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından “yakın temaslıların karantina süresine” ilişkin yapılan değişikliklerin yanlış yorumlara sebep olduğu görülmüştür.

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi  (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler, ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır.

Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir. Tüm kararlarımızın tek önceliği vatandaşımızın sağlığıdır. Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.