Gıda Hattı

Son dakika… Sağlık Bakanı koronavirüs kaynaklı ilk ölüm haberini verdi!

18 Mart 2020, 00:05
Paylaş
Son dakika… Sağlık Bakanı koronavirüs kaynaklı ilk ölüm haberini verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs kaynaklı ilk ölümün yaşandığını açıkladı. Koca, “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettik. 89 yaşındaki erkek hastamız, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız” dedi. Koca, hastalık tanısı konulanların sayısının da 98'e yükseldiğini bildirdi.

Artık rutin hale getirdiği şekilde gece yarısı basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce düzenlediği basın toplantılarında, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs olayında önemli bir eşiği, Türkiye olarak 90 gün direndiğimizi dile getirdiğini anımsattı.

“Türkiye’yi dünyadan tamamen yalıtmamız imkansızdı”

Daha Çin’de ortaya çıkmasından itibaren koronavirüsü bir pandemi olarak değerlendirdiklerini ve tedbirleri buna göre aldıklarını vurgulayan Koca, “Türkiye’yi dünyadan tamamen yalıtılması imkansızdı” dedi.

Virüsün özellikle solunum yolu üzerinden bulaştığını, temasın virüse uygun ortamı sunduğunu bildiren Bakan Koca, farklı yaş gruplarında virüsün etkisinin farklı olduğunu, virüs bulaşan çocuklar ve gençlerde hastalık tablosunun nadiren görüldüğünü, ölümün ise neredeyse hiç görülmediğine işaret etti.

Koca, “Hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler vücut direnci düşük ve başka kronik hastalıkları olan yaşlılardır” diye konuştu.

Koronavirüs kaynaklı ilk ölüm haberini verdi!

Özel bir durumu, bir hekim olarak da üzüntüyü hissederek bir haberi bildireceğini vurgulayan Sağlık Bakanı Koca, şöyle devam etti:

“Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettik. Toplumu temsilen onu en yakında takip eden kişilerden birisiyim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü, Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür, kendilerine sabır diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız.”

Toplam hasta sayısı 98’e çıktı

“Salgına set çekmenin yolu tedbir almaktır” diyen Koca, “Tedbirlere harfiyen uyalım, hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 1,5-2 ay kadar direnelim. Bugün testlerinin sonucu pozitif çıkanların sayısı 51, toplam hasta sayımız 98’e yükseldi. Testi pozitif çıkanların büyük kısmı iyileşiyor, gerekli destek tedavisini veriyoruz” bilgisini verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.