Gıda Hattı

Son dakika… Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan “V” çıkışı mesajı!

13 Temmuz 2020, 12:38
Paylaş
Son dakika… Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan “V” çıkışı mesajı!

Sanayi üretim endeksi ile sektör ciro endekslerindeki Mayıs ayı artışlarına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Her iki endekste 'V' çıkışı ilk sinyalini gördük” ifadesini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, “Mayıs’ta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk” dedi.

TÜİK’in açıklamasına göre, sanayi üretim endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 17,4 arttı, yıllık bazda ise yüzde 19,9 azaldı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi ise 2020 yılı Mayıs ayında yıllık %12,1 azalırken, toplam ciro aylık %12,5 arttı.

Bakan Albayrak: “V çıkışı sinyalini gördük”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu verilere ilişkin olarak sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunda.

Albayrak, “Sanayide çarklar yeniden hızlanmaya başladı. Sanayi üretimimiz Mayıs'ta aylık bazda %17,4 oranında arttı. Ayrıca inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi aynı dönemde de %12,5 yükseldi. Her iki endekste 'V' çıkışı ilk sinyalini gördük” ifadelerini kullandı.

Sanayi Bakanı Varank: “Mayıs’ta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk”

Sosyal medya hesabından sanayi üretim verilerini değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, “Mayıs ayı sanayi üretimi, beklentilerimiz dahilinde yıllık bazda düşerken, nisana göre %17,4 yükseldi. Küresel piyasaların tümü nisanda sert bir daralma yaşamıştı. Mayısta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk; endeksin tüm alt kalemleri pozitif gerçekleşti” mesajını verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.