Gıda Hattı

Son dakika… Gıdada taklit ve tağşişe hapis, izinsiz hobi bahçesine para cezası!

24 Haziran 2020, 12:25
Paylaş
Son dakika… Gıdada taklit ve tağşişe hapis, izinsiz hobi bahçesine para cezası!

AK Parti’nin yeni torba kanun teklifinde, sağlığı tehlikeye sokan ürünler ile gıdada taklit ve tağşiş yapan tüm sorumlular için hapis cezası öngörülürken, hobi bahçesi yapımı Bakanlık iznine bağlanıyor. Tarım arazilerine kurulmuş mevcut bahçeler 2 ay içinde kaldırılacak, kaldırılmazsa cezalar katlamalı uygulanacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Başkanlığına sunulan ve gıda güvenliğine yönelik önemli düzenlemeler de içeren kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş

Tarım arazilerindeki hobi bahçeleri kaldırılacak

Tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyeceğini belirten Muş, birinci sınıf tarım arazilerine yapılan “hobi bahçesi” denilen yapılar için çeşitli yaptırımlar getirildiğini söyledi.

“Vatandaşlarımızdan izinsiz, ruhsatsız herhangi bir yapı almamalarını rica ediyoruz” diyen Mehmet Muş, tarım arazilerinin üzerinde yapılan söz konusu yapılara 1.000 TL’den az olmamak üzere metrekare başına 10 TL ceza kesileceğini, bu yapıların kaldırılmasının isteneceğini söyledi.

İki aylık beklemeden sonra tarım arazisindeki yapı kaldırılmazsa cezaların 3 kat artırılarak uygulanacağını, yapı kaldırılarak, bedelinin sahiplerinden alınacağını bildirdi.

Hobi bahçesinin Büyük Ova olarak adlandırılan koruma altındaki tarım arazilerindeki yapılması halinde ise cezaların tamamı iki katı olarak uygulanacak.

Tarım alanlarında kurulan tesislerde amaç değişikliği izne bağlı olacak

AK Partili Muş, tarım alanlarının korunmasını sağlamak üzere, tarımsal amaçlı arazilerde kurulan tesislerde denetimlerin artacağını, izinsiz yapılacak büyük cezalar kesileceğini kaydetti.

Ayrıca tarım arazileri üzerinde belli bir amaçla kurulmuş tesislerin amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyecek, bu tesislerin farklı bir amaçla kullanımı için yeniden Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili kurumdan izin alınması gerekecek.

Ormanların korunması amacıyla, izinsiz ağaç kesimi yapılamayacak, sahipli arazi de olsa ağaç kesimi için izin alınması gerekecek.

Sağlığı tehlikeye atan ürünler için cezalar artırılıyor

AK Partinin yeni torba kanun teklifi, sağlığı korumaya yönelik gıda üretimine yönelik maddeler de içeriyor.

Taklit ve tağşiş yoluyla gıda güvenliğini, sağlığı tehlikeye atan ürünler için verilen cezalar artırılacak.

Taklit ve tağşiş ürünler için halen 27 bin 877 TL para cezası ve ürünlere el koyma uygulanırken, 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası verilebilecek. İki yıl içinde aynı ihlalin tekrarlanması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar olan hapis cezası, 5 yıldan 10 yıla kadar çıkabilecek.

Sağlığı tehlikeye sokan ürünleri üretenlere verilen 1 ila 3 yıllık faaliyetten men cezası ise 5 ila 10 yıl olacak.

Muş, söz konusu ürünlerin üretiminde görev alan banttaki gıda mühendisinden yönetim kurulu başkanına kadar tüm sorumlular için cezaların söz konusu olacağını ifade etti.

Gıdalara ilişkin yanıltıcı beyanlarda bulunanlar cezalandırılacak

AK Partili Mehmet Muş, gıdalar konusunda yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunanlar için de cezalar getirildiğini söyledi.

Teklifte içmek için tütün tüketen vatandaşlara cezanın söz konusu olmadığını belirten Muş, izinsiz tütün ürünleri ticareti yapanlar ile internet, telefon, tv üzerinden etil alkol makaron ve sigara kağıdı satanlara cezalar getirildiğini bildirdi.

Türkiye’de üretim yapan sigara fabrikalarının üretimlerinde kullandıkları tütünün yüzde 30’unu Türkiye’den temin etme zorunluluğu getirilecek. Cumhurbaşkanı Kararı ile bu oran yüzde 45’e kadar yükseltilebilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.