Gıda Hattı

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı: Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi!

21 Ağustos 2020, 15:17
Paylaş
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı: Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen müjdesini, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 sahasındaki sondaj çalışmasında, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” sözleriyle verdi.

Ankara’da bir açılış töreninde “Cuma günü büyük bir müjde vereceğiz” açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdeyi, Cuma namazının ardından gittiği Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

“Enerji, bağımsızlığın tesisinde de çok önemli”

Suriye’deki gelişmelere dikkat çekerek, “İnsanlık bizde, petrol onlarda kalmış olabilir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki arama çalışmalarına da değindi.

“Enerji, bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip” diyen Erdoğan, “Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını 2017 yılında yeniden belirledik. Bize görülmemiş zenginlikte kapı açıldı. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih gemimizin yanı sıra Yavuz ve Kanunu gemimiz, tamamen kendi ekipmanları ve personelimiz ile çalışmalarını yürütüyor” dedi.

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözünü ettiği müjdeyi şu sözlerle açıkladı:

“Türkiye, tarihin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 sahasındaki sondaj çalışmasında, Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

2023 yılında Karadeniz Doğalgazını milletin kullanımına sunacağız.

Söz konusu sahanın adını Sakarya olarak ilan ediyoruz. Sakarya gaz sahasındaki keşiften sonra artık önümüzde aydınlık bir yol var.

Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e teşekkür etti

İnşallah bir müjdeli haberi de Akdeniz’den bekliyoruz.

Milli enerji ve maden politikalarımızı yürüten Enerji Bakanlarımız Sayın Berat Albayrak ve Sayın Fatih Dönmez’i tebrik ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Fatih sondaj gemisine canlı bağlantıda halef ve selef Enerji Bakanları Berat Albayrak ile Mehmet Fatih Dönmez’e söz verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.