Gıda Hattı

Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonlandı! Bakan Koca’dan açıklamalar geldi

27 Ekim 2021, 21:30
Paylaş
Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonlandı! Bakan Koca’dan açıklamalar geldi
Bilim Kurulu Toplantısı yaklaşık 3 saat önce başlamıştı ve toplantının sona ermesi ile birlikte Bakan Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Bakan koca Dr. Rümeysa Şen’in kazadan önce 36 saat nöbet tuttuğu yönündeki iddialarla ilgili açıklamada bulundu ve bu durum gerçeği yansıtmıyor dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle;

Sağlık bakanı Fahrettin Koca öncelikle yaşananlar nedeniyle derinden üzüntü yaşadıklarını ifade ederek Dr. Rümeysa Şen mesleğinin bütün zorluklarına rağmen göğüs geren hayatının baharında bir arkadaşımızdı. Geçtiğimiz cumartesi günü kendisini bir trafik kazası nedeniyle kaybettik ve bu durum hepimizi sarstı. Kaza hepsinden dramatikti. Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapan gencecik hekimin nöbetin tamamlayıp hastaneden ayrıldıktan 2 saat sonrasında yaşandı. Evine dönerken meydana gelen kazada doktor Rümeysa Şen'in hayatını kaybettiğini öğrendik. Annesinin şöyle dediğini duyduk. “Kahvaltı hazırlamıştım onu bekliyorduk. Bu acıyı bana en derinden hissettiren anne yüreğinden gelen bu söz oldu. Rümeysa o kahvaltı sofrasına maalesef oturamadı. Dr. Rümeysalar kolay yetişmiyor bir hekim binlerce insan arasından çıkıyor ve birikimin kaybettiğimiz için de büyük bir kayıp dedi. Böylesine üzücü bir olayın içimizde açtığı yara ve duyguları kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Allah'tan rahmet diliyorum ve ailesinin ablasız bir hayatı hayal bile edemem dediği kız kardeşlerin çalışma arkadaşlarının da başı sağ olsun. Sağlık camiamızın başı sağ olsun diyorum.” Dramatik olayda birtakım yanlış bilgiler kasıt bile söz konusu olmadan doğru bilgilermiş gibi yansıtıldı. Bir noktaya açıklık getirmek gerekiyor ve bir konuyu özetlemek istiyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle;
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle;

Dr. Rümeysa ile ilgili verilen bilgiler yanlış

Bazı kliniklerde asistanların 36 saat çalıştığı durumların yaşandığı maalesef bir gerçek ancak Dr. Rümeysa arkadaşımız kazadan önce 36 saat çalışmış değil. Bu bilgi tamamen yanlış. Arkadaşımız günlük mesaisinin ardından nöbet tutmuş sabah hastaneden ayrılmıştır. Doğru olan bilgi ise budur ancak bu bilgi bizleri uzun çalışma saatleri gerçeğinden uzakta tutmuyor. Hemen belirtmeniz gerekiyor ki biz değil 36 saat 24 saate varan bir çalışma süresini de insani bulmuyoruz. Sağlık Bakanı olarak bu netlikte konuşmamı dayanağını açıklayacağım. Uzun mesailer, yoğun nöbetler, asistan hekimlerin yaşadığı sorunlar bakanlığımızın uygulama ile ilgili yönetmeliği ise tartışmaya yer bırakmayacak kadar net. Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık yönetmeliğinin 11. maddesinde bir kural var. Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde bir daha sık olmayacak şekilde uygulanmaktadır. Yataklı tedavi kurumlarında ise işletme yönetmeliğinin 41. maddesinde yer alan gece nöbeti tutanlara ertesi gün görev verilmez ibaresi bulunmaktadır. Bu madde ve devamında ise başhekimler için dinlenme süreleri konusunda ayrıca hassas olunması gerektiği konusunda teşvik bulunmaktadır.

Biyolojik kapasitemizi zorlayacak çalışma sürelerinin kabul edilemez olduğu bir gerçek. Kaldı ki hekimler ancak dingin bir zihin ile ve ruh hali ile icra edebilecekleri bir mesleği yapıyorlar. Arada en az iki gün olmadan tutulan nöbet sağlıklı bir uygulama değildir. Fakat yönetmeliklere uymayan çeşitli faktörlere dayalı uygulamalar bulunuyor. Bunlara da değineceğim. 36 saatin 24 saatinde ne demek olduğunu asistan olduğum yıllardan bende biliyorum. Benim hocalarım da aynı şekilde asistanlık yıllarında 24 saat 36 saatte dökmüşler de zamanla bu uygulamalara meslek disiplininin hatta hekimlik özverisinin de eklenmesi ile birlikte bu tür eğitimi gözüyle de bakılır olmuş. İhtiyaçlar, mecburiyetler bu duruma yol açmış. Adil uygulamanın artık takipçisi olacağız.

Sevindirici bir gelişmeyi de yeri gelmişken paylaşmalıyım diyen Koca birçok tıp fakültesi nöbetlerini yönetmeliğe uygun şekilde düzenlenmesi için harekete geçti. Tıp fakültelerinden bir kısmının kendiliğinden aldığı bu kadar inanıyorum ki giderek yaygınlaşacak. Haftada ve ayda en çok kaç nöbet tutulacağı ile ilgili karar verici konumda olan başhekimler ve hocalarımız kıdemli uzmanlar aynı hassasiyeti taşıyacaklar. Mesleğimizde hocalarımıza ve kıdemlilerimize saygı etik bir şarttır. Çünkü tıp kitabı okuyarak hekim olunması mümkün değil. Hekimlik usta hekimlerin gözetiminde öğrenilen bir meslektir. Bu durum doğal olarak bir ast ve üst ilişkisini beraberinde getirir. Bu ilişkinin arkadaşça bir boyut kazanabildiğini biliyoruz. Ancak çalışma ortamının stresini azaltmak çalışma süresinde ise gençlerin enerjisinin çok daha yüksek olduğunu düşünerek biraz da geleceğe saklamak gerekiyor. Arkadaşça ilişkiye bağlı nöbetler konusunda da karar vericileri zorlayan mecburiyetler var. Açıklayacağım bilgiler de bunları kanıtlar nitelikte.

Ülkemizde toplam hekim sayısı 185.840 toplam hemşire sayısı ise 232.548 olarak tespit edildiği hükümlerin 101.198'i Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görev alırken toplam hekim sayısını ülke nüfusuna oranladığımız da bir hekime günlük 457 hasta düşüyor. 457 sayısı 10 yıl kadar önce 575’di. gelişme ne kadar sağlanmış olursa olsun bugün bir hekime 457 kişi düşüyor olması ağır bir iş yükü anlamına geliyor Bakanlığımızın döneminde uzman hekim ihtiyaçlarına yönelik olarak bir adım atıldı. Uzmanlık eğitimine başlayan hekim sayısı 7000 yerine 11.000 bine yükseltildi sayıyı artırmak için de nitelikli kliniklerin sayısını artırma çabamız bulunuyor. Peki, hekim sayısına oranla kişi sayısını makul düzeye indirmemiz gerekiyor. Çalışma sürelerini azaltmamız ve mesleğine girecek gençlerin önünü açmamız da gerekiyor. Aile hekimliği sisteminin güçlenmesi iyileştirme çabalarının bir parçası olacaktır.

Salgın şartlarından uzaklaştıkça vatandaşlarımızda çok yönlü iyileştirme için sağlam adımlar atılacak ve daha sonra da usulünü kuralını sağlık hizmetlerinden yararlanmanın ahlakına göre öğreneceğiz. Bu toplumun ahlakı kendisi üretmiş ve yüceltmiştir. sağlık çalışanları acil sorunlar yanında ekonomik sorunları her ne kadar geri plana atmış olsa da bu konuyla da ilgileniyoruz. Hekimlerin özlük haklarında iyileştirme çalışmamızın kısa zaman içerisinde sonuçlanması için gayret etmekteyiz. Ek ödemenin çalışanlarımız arasında hakkaniyetli olarak dağılmasını sağlayacağı sabit. Ek ödemenin maaşa eklenmesini de gerçekleştireceğiz. Atama bekleyen arkadaşlarımız bulunuyor mesleğe adım atmak için sabır göstermelerinin zor olduğunu biliyorum, beklentilerinin farklı olduğunun farkındayım beklentilerini ısrarla gündeme getirmelerini azimlerinin işareti kabul ediyorum.

Milletimiz ve devletimiz kendilerine minnettar ve ihtiyacı var. Atamaları mülakat olmadan puana göre yapılmasını sağlayacağız. Fakat bu konuda unutulmamalı ki devlet kararlarını tüm hazırlıklarını tamamlayarak sonuçlandırır. Arkadaşlarımız atamaların şartların hazır olduğu en erken tarihte yapılacağını söylüyorlar ve bekleyenlerde bu durumun kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulacağından emin olsunlar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle;

Bilim kurulu gündeminde neler var

Sağlık Bakanı Koca gerekli açıklamaları yaptıktan sonra Bilim Kurulu Toplantısı’nda ele alınan konular ve sonuçları maddeler halinde paylaştı.

  • iki doz aşı ile 3 doz aşı arasındaki sürenin uzatılması antikor düzeyinin düşmesine neden oluyor ve aşı koruyuculuğunu azaltıyor. Bilim Kurulu zamanı gelen 3. doz aşılar için beklenmemesi gerektiğini ısrarla öneriyor. Dünkü verilere göre de 2.807.716 kişi yaptırması gereken 3. doz aşısını henüz yaptırmamış.
  • 2019 yılına göre 2020 yılında yaşamını kaybeden gebe sayısında yaklaşık %52 oranında bir artış bulunuyor. Bu yıl da seyir geçen yıla benzer devam ediyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık %50 daha fazla anne adayını koronavirüs sebebiyle yitirdik. Daha önce de yaptığımız çağrıya rağmen maalesef gebelerde aşılanma oranı giderek düşüyor. Kayıpların arkasında en belirgin sorun olarak gebelerin aşı olmaktan korkması ve aşı oranının düşük olması yer alıyor. Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz gebelerin %99’u aşısız. Bilim Kurulumuz bir kez daha anne adaylarımızı aşı olmaya çağırıyor dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.