Gıda Hattı

Son dakika… 19 Mayıs dahil 4 gün daha sokağa çıkma kısıtlaması geldi

11 Mayıs 2020, 19:35
Paylaş
Son dakika… 19 Mayıs dahil 4 gün daha sokağa çıkma kısıtlaması geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınında hayatı normalleştirmeye dönük alınan yeni kararları açıkladı. 16-19 Mayıs tarihleri arasında 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Şehirlere giriş çıkış sınırlandırması 9 il için daha kaldırıldı. 2020 yılı yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş, prim desteği 13 kuruş olmak üzere 3 lira 40 kuruş olarak açıklandı. Çay toplamak için memleketlerine gideceklere, 19 Mayıs’tan itibaren izin verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin video konferans yöntemiyle yaptığı toplantısında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

“Hayatı normalleştirme adımları, 10 Mart öncesine dönüş olarak algılanmamalı”

Koronavirüs salgını ile birlikte alınan tedbirler sayesinde salgınla mücadelede başarı elde edildiğini, ancak mücadelenin devam ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, satır başlarıyla şöyle:

“Sağlık, gıda ve güvenlik başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarını karşılayarak, insanlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

Dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda olduğumuz bir döneme girdik.

Hayatı normalleştirme adımları, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılanmamalı.

412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. 300’ünde karantina sona erdi, 112’sinde devam ediyor.

“Maskesiz sokağa adım atmayacağız”

Hayatımızı bizi koruyacak tedbirlerle sürdürmek mecburiyetindeyiz. Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Fiziki mesafeyi mutlaka koruyacağız, kalabalık yerlerden uzak duracak, hayatımızı sadeleştireceğiz.

Tamamen eski günlere geri dönmüyoruz, salgın şartlarında hayatımızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Dinamik bir süreç yürütüyor, eksiklerimizi tamamlıyoruz.

Esnaflarımıza ve çalışanlarımıza ekmeklerini kazanabilecekleri, iş dünyamızı çarklarını çevirebilecekleri hale getirmek için kararlar alıyoruz.

SSK ve Bağ-Kur primi erteleme tutarı 40 milyonu buldu. Sosyal koruma kalkanını daha da güçlendireceğiz.

Başakşehir Şehir Hastanesinin açılışını Japonya Başbakanı Abe ile 21 Mayıs’ta yapacağız.

Hayatı normalleştirmeye yönelik yeni kararlar

Normalleşme programı kapsamında Sağlık Bakanlığımız her sektörde bu adımların ne şekilde atılacağı ile ilgili rehberler hazırladı.

10 Mayıs Pazar günü 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma izni verdik. Çarşamba günü 0-14, Cuma günü ise 15-20 yaş grubu arası aynı imkandan yararlanacak. Bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmeyi planlıyoruz.

4 gün sokağa çıkış kısıtlanacak, 9 şehre giriş çıkış kısıtlaması kaldırılacak

16, 17, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasının 18-19 Mayıs günlerinde bakkal, market, manav, kasap, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin ve online platformların saat 10.00 ile 16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olabilmelerine imkân sağlıyoruz.

Yaşlılarımız, 17 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerdir. 20 yaş altı da 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günleri iki grup hâlinde sokağa çıkmayı sürdürecektir.

Şehirlere giriş çıkışların sınırlandırılması uygulaması 9 il için (Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tekirdağ) daha kaldırıldı. (Böylece giriş/çıkış kısıtlaması olan şehirlerin sayısı 14 Büyükşehir ve Zonguldak olmak üzere 15’e düştü.)

Yaş çay alım fiyatı

Bugün bir müjdeyi de çay üreticilerimize vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıl ÇAYKUR yaş çay alımını kilogramı 2 lira 90 kuruştan yapmış, destekleme fiyatıyla bu rakam 3 lira 3 kuruşa yükselmişti. Üreticiden alınan 751 bin ton çay karşılığı 2,2 milyar lira ödeme yapılmıştı. 2020 yılı için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk desteklemeyle birlikte kilogramda 3 lira 40 kuruşa karşılık gelmektedir.

İçişleri Bakanlığımız başka illerde oturup da çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel bir izin talep bölümü açacaktır. 19 Mayıs gecesi sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte bu vatandaşlarımız aldıkları bu izinlerle yola çıkabileceklerdir. Gereken tüm tedbirleri alarak bu sürecin en sağlıklı şekilde yürümesini temin edeceğiz. Hasatla beraber yaş çay alımları başlayacaktır, çay üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yıkanabilir bez maske standartları belirlendi

Bugüne kadar 450 milyon cerrahi maskeyi çeşitli yöntemlerle vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza ulaştırdık. Maske satışını normalleşme adımları çerçevesinde 1 lira üst sınırla serbest bıraktık. Şimdi bez maske ile ilgili yeni bir adım atıyoruz. Yıkanabilir bez maske standartları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Türk Standartlar Enstitüsü, TÜBİTAK ve üreticiler iş birliğiyle belirlendi. Bunlar içinde bir üst fiyat tespit edilerek satışına izin verilecek. Ayrıca, bu ürünlerin ciddi bir ihracat potansiyeli vardır.

Emeklilerimizin bu ayki maaş ödemelerini 15 Mayıs’tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz. Yükseköğrenim öğrencilerimizin 6 Haziran’da yapılacak burs ve kredi ödemelerini 19 Mayıs’tan başlatıp bayrama kadar tamamlayacağız. Aynı şekilde Mayıs ayı işsizlik sigortası ödemelerini de öne çektik.

Noterlerde normal çalışma düzenine geçilecek.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.