Gıda Hattı

Son 30 yılda 3 kez yeniden tanımlanan hastalık hangisi?

27 Şubat 2019, 17:34
Paylaş
Son 30 yılda 3 kez yeniden tanımlanan hastalık hangisi?

Halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen Sepsis hastalığı dünyada her yıl 20 milyondan fazla kişiyi etkiliyor. Sepsis’in dünyada 90’lı yıllardan bu yana 3 defa yeniden tanımlandığını vurgulayan Prof. Dr. Necmettin Ünal,  “Nihai tanımlamaya henüz ulaşmış değiliz” dedi. Peki Sepsis nedir?

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Necmettin Ünal’in konuşmacı olduğu Sepsis Paneli’ne, Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Op. Dr. Orhan Girgin, Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri İçli’nin yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

90’lı yıllardan bu yana üç kez tanımlandı

Prof. Dr. Ünal, “Sepsis tanımı, Türkiye ve Dünyadaki Yeri” başlıklı konuşmasında, Sepsis hastalığının dünyada 90’lı yıllardan bu yana 3 defa yeniden tanımlandığını hatırlattı. “Nihai tanımlamaya henüz ulaşmış değiliz” diyen Ünal, Sepsis hastalığının dünyada her yıl 20 milyondan fazla kişiyi etkilediğini bildirerek, belirtilen rakamların çoğunlukla gelir düzeyi yüksek ülkelerden toplanan verilerden elde edildiğine dikkati çekti ve gerçek rakamların daha fazla olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

Ünal, “Her yıl 6 milyon ila 8 milyon kişinin sepsis nedeniyle öldüğü düşünülüyor. Bunların bir milyondan fazlasının ise çocuk ölümü olduğu düşünülüyor. En önemlisi bu ölümlerin birçoğu önlenebilir. Dolayısıyla tedaviden önce önlemeye odaklanmamız lazım. Diğer hastalıklarla kıyaslandığında sepsis, kanserden ve AIDS’ten daha fazla görülen bir durum” ifadelerini kullandı.

Hastanelerde her iki ya da üç kişiden biri sepsis nedeniyle ölüyor

Bilinenin aksine, sepsis nedeni olan enfeksiyonların yüzde 80’inin hastane dışında oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Necmettin Ünal, Amerika’da yapılan çalışmalardan örnek vererek, hastanelerde ölen her iki ya da üç kişiden birinin sepsis nedeniyle öldüğünün belirlendiğini ifade etti.

Sepsis hastalığından kurtarılan hastaların ekonomiye geri kazandırılamadığının altını çizen Ünal, sepsisli hastalarda taburculuk sonrası ölüm oranları üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı ve söz konusu hastaların yüzde 27’sinin 30 günde, yüzde 41’inin 90 günde ve yüzde 63’ünün bir yıl içinde kaybedildiğini belirtti.

Sepsis hastalığı için acil tedavi vurgusu!

Sepsis hastalığında erken tedavinin önemine değinen Ünal, yapılan başka bir çalışmada, sepsis oluştuktan sonra antibiyotik tedavisindeki her bir saatlik gecikmenin yaşam şansını yüzde 4 azalttığını belirterek, “Hastanın antibiyotik tedavisini 10 saat geciktirirseniz yüzde 40 kaybettiniz hastayı. 20 saatte ise yüzde 80. Bir gün sonra tedaviye başladığınızda tedavi etme şansınız olmuyor. Sepsis acil tedavisi yapılması gereken bir hastalık” diye konuştu.

Antibiyotik tüketimindeki artışın, antibiyotiklere direnç gelişimini ve dolasıyla enfeksiyonlara bağlı ölümleri artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Necmettin Ünal şöyle konuştu:

“Antibiyotik kullanımını kontrol altına almalıyız”

“Dünyada antibiyotik kullanımının en çok arttığı ve kişi başı antibiyotik kullanımının en fazla olduğu ülkeyiz. Biz, Sepsis hastalığında erken tedavi uygulasak bile bizim ülkemizde başarı şansımız düşük. O nedenle lüzumsuz antibiyotik kullanımını, ciddi olarak kontrol altına almak durumundayız. Sepsisi sadece bir yoğun bakım problemi olarak kabul etmeyelim. Sepsis her ülke için ciddi bir halk sağlığı problemidir. Çözüm için politik kararlılık şarttır. Aksi halde ne ülkemizde ne de diğer ülkelerde sepsis problemi çözülemeyecektir.”

tiyopeptitler

Sepsis nedir?

Halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis, çok ciddi bir hastalık.

Vücudun enfeksiyona karşı geliştirmiş olduğu kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin çökmesine yol açabilen, erken tanı konulup tedavi edilmezse ölümcül seyredebilen klinik bir tablo olan Sepsis; yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durumdan bağımsız olarak herkeste görülebiliyor, her yıl 30 milyondan fazla bireyi etkiliyor ve 8 milyona yakın ölüme yol açıyor. Rakamlar dünyada her üç saniyede bir kişinin sepsisten öldüğü anlamına geliyor.

Sepsis; acil olarak, saatler hatta dakikalar içerisinde tanınıp, tedaviye başlanması gereken, zamana karşı yarışılan bir durum ve bir halk sağlığı tehdidi haline gelmiş durumda.

Sepsis, büyük oranda hastanede yatan hastalarda gelişen bir klinik tablo olmakla birlikte, aynı sıklıkta olmasa da toplumda sık görülen enfeksiyonların seyri sırasında hastane dışında da gelişebiliyor. Yoğun bakım ünitelerinde en önemli ölüm nedeni olan sepsisin görülme sıklığı son 20 yılda %140 oranında arttı.

kan-tahlili-gidahatti

13 Eylül Dünya Sepsis Günü

Uluslararası Sepsis Birliği (GSA) tarafından ilk kez 2011 yılında Eylül ayı ‘Sepsis Farkındalık Ayı’ olarak ilan edilmiş, 13 Eylül ise Dünya Sepsis Günü olarak kabul edilmiştir. 2017 yılında Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler sepsisin giderek halk sağlığı tehdidi olmaya başladığını kabul etmiş ve buna ek olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de, sepsisin önlenmesi, tanınması ve tedavisinin küresel bir öncelik olduğunu bildirmiştir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.