Gıda Hattı

Somali'de Yiyecek Yardımı Durdu

20 Ekim 2007, 12:12
Paylaş

Birleşmiş Milletler, Somali'nin başkenti Mogadişu'da, hükümet birliklerinin BM bürolarına baskın düzenlemesinin ardından, bu ülkedeki gıda dağıtımını durdurduğunu açıkladı.

Hükümet birliklerinin, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın yerel temsilcisini de tutukladığı bildirildi. Dünya Gıda Programı yetkilileri, baskın ve tutuklamaya yönelik olarak hükümetten henüz herhangi bir açıklama alamadıklarını belirtiler. Saldırı üzerine örgüt, başkent Mogadişu'da belediye başkanının gözetiminde 75bin kişiye camiler aracılığıyla sağladığı gıda yardımını durdurduğu açıklandı.

Bölgedeki muhabirler, saldırının Somali cumhurbaşkanı ile başbakanı arasındaki iktidar kavgasından kaynaklanmış olabileceğini söylüyorlar. Dünya Gıda Programı'na çalışma izni veren belediye başkanının, Başbakan Ali Muhammed Gedi'ne yakın olduğu biliniyor.Birleşmiş Milletler bürolarına baskın düzenleyen güvenlik birimleri ise cumhurbaşkanına bağlılar.

BBC'nin Afrika uzmanı Martin Plaut, gıda dağıtımını kontrol etmenin halk desteği sağlamak için önemli bir araç olarak görüldüğünü söylüyor.

Ülkedeki en büyük Birleşmiş Milletler örgütü olan Dünya Gıda Programı, direnişçilerle Somali-Etiyopya güçleri arasında aylardır süren çatışmaların yardım dağıtımlarına ciddi bir engel teşkil ettiği uyarısında bulunmuştu.

Somali'deki geçici hükümet geçen nisanda, BM'ye, çatışmalar yüzünden yerlerinden edilen binlerce Somaliliye yardım ulaştırılmasındaki engelleri kaldırmayı taahhüt etmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.