Gıda Hattı

Sokağa çıkma kısıtlamasını duyan, aşı merkezine koştu!

16 Kasım 2021, 08:37
Paylaş
Sokağa çıkma kısıtlamasını duyan, aşı merkezine koştu!

Avusturya'da Covid-19 aşısı olmayanlar için sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla, halk aşı merkezlerine akın etti. Ukrayna’da ise Covid-19 aşısı olanlara para ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Avusturya'da Covid-19 aşısı olmayanlar veya hastalığı atlatıp iyileştiğini belgelendirmeyen 12 yaşın üzerindeki kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Kısıtlamalara dahil olan kişilerin mesleğini veya eğitimini icra etmek, market, eczane, banka, postaneye gitmek gibi günlük temel ihtiyaçları ile dini ihtiyaçlarını karşılamak, Covid-19 aşısı olmak veya başka sağlık gerekçeleri sunmak ile resmi makamlarda ertelenemeyen işlerini tamamlamak gibi nedenler için evlerini terk etmesine izin veriliyor.

Kısıtlamaya uymayanlar para cezasına çarptırılıyor

Ülkede kurallara uymayan kişiler gözaltına alınarak bin 450 euroya kadar, aşısız kişileri kabul eden işletmelere ise 3 bin 600 euroya kadar para cezası verilecek. Uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından başkent Viyana'da sokaklar boş kalırken, vatandaşlar Covid-19 aşısı olmak için aşı merkezlerine akın etti.

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, Covid-19 aşısı yaptırmayanlarda hastalığın çok daha etkili olduğunu, hastalığı ağır geçirenlerin ve yoğun bakım hastalarının büyük çoğunluğunun aşı yaptırmayanlardan oluştuğunu kaydetti. Covid-19'a karşı aşılı vatandaşlar ile aşı yaptırmayanların aynı kategoride değerlendirilemeyeceğinin altını çizen Schallenberg, alınan önlemlerle vatandaşların Covid-19 aşısı yaptırmalarının teşvik edilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulup uyulmadığının güvenlik güçleri tarafından kontrol edileceğini aktaran Başbakan Schallenberg, kısıtlamaya ve önlemlere uymayanlar hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Avusturya’da son 24 saatte görülen 11 bin 889 yeni vaka ile toplam vaka sayısı 971 bin 541’e, son 24 saatte 40 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı sayısı ise 11 bin 746’ya yükseldi.

Ukrayna’da Covid-19 aşısı olanlara para ödülü verilecek

Bu arada Ukrayna’da halkı Covid-19 aşısı yaptırmaya teşvik etmek amacıyla para ödülü verileceği duyuruldu.

Sosyal medya hesaplarından halka seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, iki doz aşı olup yeşil aşı kartını alan vatandaşlara "Diya" uygulaması üzerinden bin grivna (yaklaşık 380 TL) para ödülü dağıtılacağını açıkladı. Zelenskiy, 19 Aralık’tan itibaren başlanacak programa şu an 3 milyar grivna (yaklaşık 1 milyar 200 milyon TL) ödenek ayrıldığını bildirdi.

Dağıtılacak para ödülü, sadece spor salonlarında, sinema salonlarında ya da ülke içi seyahatlerde kullanılabilecek. Böylece pandemi sürecinde zarar gören söz konusu sektörlerin maddi zararlarının bir kısmının, bu şekilde karşılanması amaçlanıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.