AramaArama
Gıda Hattı

Şok Marketler halka arzda 2,3 milyar TL’yi buldu

14 Mayıs 2018, 10:20
Paylaş
Şok Marketler halka arzda 2,3 milyar TL’yi buldu

Gıda perakendeciliği sektörünün hasılat bakımından en hızlı büyüyen perakende market zinciri Şok Marketler, 2,3 milyar TL halka arz büyüklüğü ile Türkiye’de son 10 yılın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdi. Halka arzla birlikte Türkiye’ye 1,95 milyar TL yabancı sermaye girişi sağlanmış olacak.

Şok Marketler A.Ş.’nin halka arzı başarıyla tamamlandı. Konsorsiyum Lideri Garanti Yatırım tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, nihai halka arz fiyatının 10,5 TL olarak belirlendiği ifade edildi. Yatırımcılardan yoğun ilgi gören işlemde, arz edilen paylara toplam 1 milyar ABD Doları seviyesinde talep geldi. Garanti Yatırım liderliğinde, Yapı Kredi Yatırım eş liderliğinde halka arz edilen paylara yaklaşık 1,9 kat talep geldi.

Yüzde 85’i yurt dışı kurumsal yatırımcılara satıldı

Ortak satışı olmaksızın tamamı sermaye artışı ile gerçekleştirilen halka arz ile Şok Marketler, 360 milyon TL olan sermayesini 578,5 milyon TL’ye çıkararak, artırılan 218,5 milyon TL’lik payları 8 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında halka arz etti. 2,3 milyar TL büyüklüğü ile Şok Marketler halka arzı, Türkiye’de son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük birincil halka arzlardan biri oldu.

Garanti Yatırım tarafından halka arz işleminin sonucuna ilişkin olarak 14 Mayıs 2018 tarihinde KAP’a yapılan açıklamada, halka arz edilen payların %85’inin yurtdışı kurumsal yatırımcılara satıldığı, yurtiçine ayrılan %15 oranındaki payların ise bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında eşit olarak paylaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, yurtdışı kurumsal yatırımcılardan, tahsis edilen payların 1,76 katı; yurt içi kurumsal ve yurt içi bireysel yatırımcıların da ilgi gösterdiği halka arzda bu tahsisat gruplara ayrılan paylar için sırasıyla 2,36 ve 2,52 kat talep geldiği ifade edildi.

Halka arzla birlikte Türkiye’ye 1,95 milyar TL yabancı sermaye girişi sağlanmış olacak.

“Türkiye’ye ve şirketimize olan güvenin göstergesi”

Başarılı geçen halka arz sürecini değerlendiren Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, “Yatırımcıların gösterdiği bu ilgi, ülkemize, sektörümüze ve şirketimize duyulan güveni ifade etmektedir” dedi.

Türkiye’de son 10 yılın en büyük birincil halka arzlarından birini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Demirel, Şok Marketler’in başarılı performansını bundan sonra da artırarak sürdürmeyi hedeflediklerini belirterek, ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkür etti.

Şirketin paylarının “SOKM” işlem kodu ile 18 Mayıs Cuma günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.