Gıda Hattı

“Şok” büyümesiyle yabancı yatırımcısını memnun etti!

21 Kasım 2016, 12:57
Paylaş
“Şok” büyümesiyle yabancı yatırımcısını memnun etti!

Yıldız Holding çatısı altındaki market zinciri Şok, büyümesiyle yabancı yatırımcısı Templeton’ı memnun etti. Templeton Girişim Sermayesi’nin Gelişen Ülkeler İdari Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Şok’un Türkiye’de lider bir perakende şirketi olma yolundaki yolculuğunu desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Yıldız Holding tarafından 2011 yılında satın alınan, hızlı tüketim ürünleri kategorisinde 2016 yılının en hızlı büyüyen perakendecisi Şok Marketler Zinciri'nde Templeton Girişim Sermayesi Fonu’nun yüzde 10 ortaklığı bulunuyor.

sok-market-gidahattiŞok Market CEO’su Uğur Demirel ve CFO’su Ziya Kayacan, şirketin geçirdiği dönüşümü ve başarı hikayesini; Templeton Girişim Sermayesi Fonu’nun tüm dünyadan en başarılı yatırımlarının davet edildiği Miami Konferansı’nda anlattı. Templeton’un Gelişen Ülkeler İdari Yönetim Kurulu Başkanı ünlü milyarder yatırımcı Mark Mobius, konferansta Şok yöneticilerine teşekkür ederek, şirketin Türkiye’deki yolculuğunu desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Uğur Demirel: 4 bin kişi daha istihdam edeceğiz

Konferansta bir sunum yapan Şok CEO’su Uğur Demirel, Şok Market’in 2011 yılında Yıldız Holding bünyesinde başladığı yolculuğa bugün 3 bin 800 mağaza ve 17 bin çalışanla devam ettiğini bildirdi. Demirel, şu bilgileri verdi:

“2016 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ulusal perakendecisi olduk. Yılsonu itibariyle 1.000 yeni mağaza açarak 4.000 kişilik istihdam yaratmış olacağız. Bu büyüme hızına önümüzdeki yıllarda da devam etmeyi hedefliyoruz. 2017 yılında, bin yeni mağaza daha açıp 4 bin kişiyi daha istihdam etmeyi planlıyoruz. Böylece market sayımız beş bine ulaşmış olacak. Şok’un yenilenen mağaza konsepti müşteriler arasında büyük beğeni kazandı. Mağazalarımıza giren ziyaretçi sayısı 2016’da ciddi artış gösterdi. Meyve sebze satışlarımız bir önceki yıla oranla iki katına ulaştı. Müşterilerimizin temel ihtiyaçlarının tamamına yakınını en hızlı şekilde ve en uygun fiyatlarla karşılamaya çalışıyoruz. Temlepton dahil tüm ortaklarımıza bu süreçte bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum.”

mark-mobius-gidahattiMark Mobius: “Şok’tan çok memnunuz”

Yıldız Holding ile 2013 yılından bu yana Şok Market’te ortak olduklarını vurgulayan Templeton Gelişen Ülkeler İdari Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mark Mobius ise “Şok’un geçirdiği dönüşüm ve şirketin Türkiye’nin en hızlı büyüyen gıda perakendecilerinden birine dönüştüğünü görmekten çok memnunuz. Yıldız Holding ve diğer ortaklarımızla birlikte Şok’un Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecilerinden biri olma yolculuğunu desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye potansiyeli yüksek bir ülke. 20 yıldan beri biz bu ülkeye yatırım yapmaya ve inanmaya devam ettik” şeklinde konuştu.

Şok CEO’su Uğur Demirel de, “Templeton’ın hissedarlarımızdan biri olmasından memnunuz. Müşterilerimize en iyi perakende deneyimini sunmak için tüm hissedarlarımızla sıkı çalışmaya devam edeceğiz ve bunun memnuniyetle karşılandığını görmekten mutluyuz” dedi.

sok-market-logo-gidahattiYıldız Holding ile büyüdü

1995 yılında kurulan Şok Market zinciri, Ağustos 2011’de Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Şu anda şirkette Gözde Girişim’in yüzde 39 payı bulunuyor. Son beş yılda 3.800 mağaza ve 17 bin çalışana ulaşan Şok Market, 2016 yılında 4 bin kişilik yeni istihdam yarattı. Şirket, 2017 yılında ise bin yeni mağaza açarak mağaza sayısını 5 bine çıkarmayı ve 4 bin kişiyi daha istihdam etmeyi planlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.