AramaArama
Gıda Hattı

Soğukta egzersiz yaparken hipotermi fark edilmeyebilir!

15 Eylül 2021, 13:02
Paylaş
Soğukta egzersiz yaparken hipotermi fark edilmeyebilir!

Yapılan bir çalışma soğuk ortamlarda düşük yoğunluklu egzersizin vücudun sıcaklık algısını değiştirdiğini göstermiştir. Bulgular, sıcaklık duyusunun termoregülasyondaki rolü hakkında önemli bilgiler sağlamıştır. Suda veya kış aylarında yapılan aktiviteler sırasında hipotermi riskinin akılda tutulması gerektiği unutulmamalıdır.

Vücut ısısı çeşitli şekillerde korunmaktadır. Vücudunuz titreme, terleme ve kan damarlarının genişlemesi veya daralması yoluyla ısı kaybını kontrol etmektedir. Bunun için enerjiyi, sıvı salgısını ve kan akışını bilinçaltında ayarlasa da, bir kişinin bilinçli davranışı da önemli bir rol oynamaktadır.

Egzersiz sırasında kasların ürettiği ısı, terleme gibi sıcaklık düzenleyici tepkiler yardımıyla kısmen çevreye dağılmaktadır. Ek olarak, egzersiz sırasında beyinde opioidler serbest bırakılmaktadır. Ağrıyı azaltan yerleşik bir mekanizma nedeniyle cilt ısısı hissi azalmaktadır. Bu olay aynı zamanda bir koşucunun sarhoşluğu olarak da bilinmektedir.

Soğukta egzersiz yaparken dikkat !

Normalde, vücut sıcaklığının algılanması bu değişikliklerden etkilenmemektedir. Ancak soğuk ortamlarda yapılan egzersiz sırasında kasların ürettiği ısı çevreye daha kolay yayılabilmektedir. Aslında, önceki bir çalışmada araştırma ekibi, titremenin egzersiz sırasında dinlenmeye göre daha düşük bir sıcaklıkta başladığını göstermiştir.

Ekip,  sağlıklı genç erkekleri hem dinlenirken hem de kısmen soğuk su tankına daldırılmış halde düşük yoğunluklu egzersiz yaparken incelemişlerdir. Cilt sıcaklığını, çekirdek vücut sıcaklığını (iç organların ve vücut sistemlerinin optimal düzeyde çalıştığı fiziksel durum), cilt hissi ve soğuk algısının yanı sıra kalp atış hızı, kan basıncı ve oksijen alımını izlemişlerdir.

Bu incelemede cilt ısısı hissi etkilenmemiş gibi görünmektedir çünkü egzersiz düşük yoğunlukta yapılmaktadır. Ancak araştırmacılar, çekirdek vücut sıcaklığı algısının egzersizden etkilendiğini bulmuşlardır.

Bu çalışma, daha soğuk iklimlerde yaşayan veya rekreasyonel su aktiviteleri yapan kişiler için önemli bilgiler ortaya çıkarmıştır. Hem fizyolojik hem de davranışsal termoregülasyon, soğuğun algılanmasının azalmasından etkilenmektedir. Sonuç olarak, bu tür kişilerin egzersiz sırasında vücut ısısına çok dikkat etmeleri gerekmektedir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.