Gıda Hattı

Soğuk havalarda beslenmeye dikkat!

22 Ocak 2015, 23:54
Paylaş
Soğuk havalarda beslenmeye dikkat!

Kış mevsimi ile birlikte bastıran aşırı soğuk havalar, hastalıklara karşı korunmada sağlıklı beslenmenin önemini daha da artırıyor.

Aşırı soğukları sağlıklı geçirmenin sağlıklı beslenmeden geçtiğinin altını çizen Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Kayan Tapan, doğru beslenme için şu önerilerde bulundu:

Hastalanmadan önce tedbir alın: Kış aylarında dengeli ve yeterli beslenme önemlidir. Sağlıklı beslenme, özellikle C vitamininden zengin beslenme, bağışıklık sistemini destekler. Vitamin kullanmak, ağrı kesici gibi 3-4 saat sonra etki edecek bir kavram değildir. Besinlerden alınan vitamin ve minerallerin daha hızlı emildiği unutulmamalıdır.

Ekinezya çayı için: Ekinezyanın bağışıklık sistemini koruyucu etkisi, tüketime başladıktan 2-3 hafta sonra başlamaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı başladığında değil, başlamadan önce kullanılması çok daha doğrudur. Bitkinin kökünün kurutulup içilmesi, koruyucu etkisini artıracaktır. 2 aydan daha uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

Probiyotik yoğurt tüketin: Probiyotikler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, mide-bağırsak enfeksiyonlarına karşı direnç oluşturulmasını sağlarlar. Özellikle probiyotik yoğurt ve kefir tüketimi, enfeksiyonlara karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

Ihlamur çayı: Soğuk algınlığında öksürük, yüksek ateş ve kırgınlık gibi şikayetleri ortadan kaldırmak için ilk düşünülen çözüm ıhlamur çayıdır. Ihlamur boğazın tahrişini önler ve tahriş olan boğazın onarılmasını sağlar.

Dinç uyanmak için zengin beslenme formülü: Soğuk havalarda zinde ve dinç uyanmak için antioksidan etki gösteren vitaminler, özellikle de C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek önemlidir.

Yaşlılar, diyabetik hastalar, kalp ve hipertansiyon hastaları, böbrek hastaları dikkat! Üşümekten korkan bireylerin ‘enerji olsun’ diye yüksek karbonhidratlı besinleri tüketmeleri; uyuşukluk, uyku hali, kan şekeri ve tansiyonun yükselmesine sebebiyet verecektir. C vitamini alabilmek adına yenilen 1 kg mandalina, şeker hastasının kan şekerinin yükselmesine neden olur. Biberin içindeki  C vitamininin mandalinadan daha çok olduğu unutulmamalıdır. Bunları dikkate alarak sebze ve meyveden 3’er porsiyon tüketilmelidir.

D Vitamini vazgeçilmez: Kış aylarında yeteri kadar güneş görülmemesine bağlı olarak vücutta D vitamini düşmektedir. Buna bağlı olarak bireylerin D vitaminlerini kontrol ettirip, gerekirse takviye yapmaları gerekmektedir. Düşük D vitamini, insülin direnci oluşumunda ve kalp-damar sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.