Gıda Hattı

Soğuk, dişlerimizi neden ağrıtır? Araştırmacılar sebebini buldu…

4 Nisan 2021, 15:00
Paylaş
Soğuk, dişlerimizi neden ağrıtır? Araştırmacılar sebebini buldu…

Hassas veya kırık bir dişle dondurma gibi soğuk bir şey yemek, şiddetli bir ağrıyı ortaya çıkarıyor. Yeni bir araştırma, bugüne dek sebebi bilinmeyen bu ağrıyı araştırdı…

Araştırmadan elde edilen bulgular Science Advances dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları soğuk nedeniyle ortaya çıkan ağrıda, ağrı sinyalinin nasıl iletildiğini bugüne dek bilmiyordu. Yeni araştırmadan elde edilen sonuçlar TRPC5 adlı proteinin bu ağrıdan sorumlu olabileceğini gösterdi.

| İmplant sonrası nasıl beslenmeli? Ağrı ve şişlik için ne yapmalı? |

Soğuk nedeniyle ağrı nasıl ortaya çıkıyor?

Sözü edilen protein, diş minesinin hemen altındaki dentin kabuğunu oluşturan odontoblast adı verilen hücrelerde bulunuyor. Odonoblast diş kökünün şeklini koruyor. Yeni keşfe göre bu yapı, soğuk sensörü olarak da işlev görüyor.

TRPC5’in iyon kanalı olması sayesinde bu işlev gerçekleşiyor. İyon kanalı, kalsiyum gibi sinyal kimyasallarının belirli koşullarda hücre zarından geçebilmesini sağlayan geçitler olarak tanımlanıyor. Bu durumda, ‘soğuk’ tetikleyici olarak etki gösteriyor.

Diş ağrısı veya dişte aşırı hassasiyet gibi durumlar için, elde edilen bu bulgulara dayanarak yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilecek. Araştırmacılar, doğrudan dentine uygulanabilecek şeritlerin veya sakızların, tedavide kullanılabileceği görüşünde.

TRPC5’in daha önceden potansiyel bir sıcaklık sensörü olabileceği tespit edilmişti. Farelerle yapılan bu yeni araştırmada, TRPC5 genetik kodu eksik olan farelerin, dişlerin soğuğa maruz kalmasına alışıldık şekilde tepki vermediği gözlendi. Protein iyon kanallarını kapatacak kimyasalların kullanılması da aynı etkiyi gösterdi.

Bu bulgular ışığında TRPC5 proteinin soğuğa maruz kalan dişlerde ortaya çıkan ağrıdan sorumlu olduğu belirlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.