Gıda Hattı

Soğuk algınlığı nasıl çabuk geçer?

19 Temmuz 2016, 11:11
Paylaş
Soğuk algınlığı nasıl çabuk geçer?

Klinik deneme sonuçları ile yapılan yeni bir analize göre, yeterli miktarda çinko asetat içeren pastiller, genellikle 7 gün süren soğuk algınlığı rahatsızlığını 4 güne düşürüyor.

Bazı eski araştırmalar, çinko içeren pastillerin alerjisi olan insanlar için daha çok işe yaradığını gösterse de, yayınlanan bu yeni çalışma, benzer faydaların alerjisi olmayan insanlar için de söz konusu olduğunu gösteriyor.

Çalışma sonuçlarını British Journal of Clinical Pharmacology dergisinde yayınlayan araştırmacılar, soğuk algınlığında virüslerin boğaz bölgesinde çoğaldığını, bu nedenle hap yutmak yerine pastil kullanmanın daha faydalı olduğunu öne sürdü.

pastil-gidahatti

Hangi pastiller hastalık için etkili?

Çalışma ekibinin başındaki isim olan Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nden Dr. Harri Hemila, “boğaz bölgesinde çinko bırakmadan doğrudan mideye giden sıradan tabletler etkili değil” şeklinde konuştu.

Klinik denemelerin, düşük dozda çinkolu tabletlerin soğuk algınlığı üzerinde etkili olmadığını göstermesi nedeniyle Hemila ve araştırma ekibi en az 75 miligram çinko içeren pastillerin incelendiği araştırmalara odaklandı.

Denemelerde çoğu kadın olmak üzere toplam 199 katılımcı yer alıyordu. 20 ile 50 yaş arasında olan katılımcıların 3’te 1’inin çime, ağaca veya evcil hayvanlara alerjisi vardı.

Katılımcılardan her 2-3 saatte bir, çözülmesi için 15 ile 30 dakika gereken pastiller kullanması istendi.

 Ortalamada, alınan çinko miktarı günlük 80 ile 92 mg arasındaydı.

grip-gidahatti

Hastalık süresi, çinko içeren pastil ile neredeyse 3 gün kısaldı

Araştırmada, çinko içeren pastil kullanan hastaların yaşadığı soğuk algınlığı durumunun ortalamada 2,94 gün daha kısa olduğu belirlendi. Karşılaştırma grubunun ise soğuk algınlığı süresi ortalamada 7 gündü.

Çinkolu pastillerin etkisi bireylerin alerjisi, sigara kullanım durumu veya soğuk algınlığının şiddeti nedeniyle değişiklik göstermedi. Farklı yaş ve cinsiyet grupları ve etnik gruplar arasında da benzer sonuçlar elde edildi.

grip-gidahatti

Soğuk algınlığı yaygın ve önemli bir sorun

Hindistan, Chandigarh’taki Tıbbi Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nde pediyatri profesörü olan Dr. Meenu Singh, soğuk algınlığının yaygın bir şekilde görüldüğünü ve iş kaybına neden olduğunu, bu nedenle konunun çalışılmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Çalışma ekibinde yer almayan Singh, sonuçların umut verici olduğunu, yüksek dozda çinko içeren pastillerin üretilmesinden önce çinkonun yan etkilerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Sitrik asit içeren tabletlerin, çinkonun vücuda salınmasını engellediğini söyleyen Hemila, soğuk algınlığı hastalarına sitrik asit içermeyen pastiller alma tavsiyesinde bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.