Gıda Hattı

SOFI 2021 raporu: Artan açlık, dünyayı bir yol ayrımına getirdi!

7 Ekim 2021, 22:31
Paylaş
SOFI 2021 raporu: Artan açlık, dünyayı bir yol ayrımına getirdi!

FAO Türkiye, Dünya Gıda Günü 2021 etkinlikleri çerçevesinde 6 Ekim'de dijital bir lansman yaparak Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2021 (SOFI 2021) raporunun sonuçlarını paylaştı. Raporda öne çıkan bulguların paylaşıldığı lansmanda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü, IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) ile Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan katılımcılar konuşma yaptı.

Görsel: twitter.com/faoturkiye

FAO, IFAD, UNICEF, WFP ve WHO tarafından ortaklaşa hazırlanan bu yıllık rapor (SOFI 2021), COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasının ve yayılmasının akabinde, kronik gıda güvencesizliğinin durumuna ilişkin, kanıtlara dayalı ilk küresel değerlendirme olma niteliğini taşıyor. Bu önemli rapor, küresel ölçekte açlığın ve gıda güvencesizliği hakkında güncel bilgileri, kapsamlı değerlendirmeler ve yetkililere ait tahminleri de kapsıyor.

Viorel Gutu: pandeminin etkileri devam ediyor

Ahu Orakçıoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen online etkinlikte, SOFI 2021 raporunun ana bulgularının gösterildiği bir videonun ardından açlık ve kötü beslenmenin artışta olduğunu dile getiren FAO Türkiye temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, COVID-19 pandemisinin etkilerinin tüm dünyada devam ettiğini söyledi. Gutu; açlık, yetersiz beslenme ve gıda güvencesizliğinin başlıca sebeplerinin çatışmalar, iklim değişkenliği ve aşırı hava olayları, ekonomik istikrarsızlık ve gelir eşitsizliğinin yüksekliği olduğunu ifade etti.

Görsel: twitter.com/UnvTurkey

IFAD Orta Asya ve Doğu Avrupa Merkezi Başkanı ve Ülke Direktörü Bernard Hien, SOFI 2021 raporunun gıda beslenme konularını çok boyutlu bir bakış açısıyla analiz ettiğini söyledi, daha sürdürülebilir gıda sistemlerinin hayata geçirilebilmesi için devlet ile özel sektör arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Batyr Berdyklychev, COVID-19 pandemisinin sağlık sistemlerinin yanında gıda sistemini de etkilediğini, bu 2 sistemin birbirine bağlı olduğunu söyledi. Gelir eşitsizliğinin fazla olması ve sağlıklı diyetlerin maddi olarak erişilebilirliği arasındaki ilişkiye değinen Berdyklychev, herkesin sağlıklı beslenmeye erişimini sağlamanın, acil bir konu  haline geldiğini ekledi.

Görsel: twitter.com/faoturkiye

Açılış konuşmalarının sonuncusunu, Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören yaptı. Türkiye’nin, gıda sistemlerinin dönüşümünü başlatma yönündeki çalışmalarda diğer ülkelere öncülük ettiğini söyleyen Güngören, 2024 yılındaki bir sonraki Tarım Konseyi’ni bir araya getireceğini söyledi.

Açılışın ardından, FAO Gıda Güvenliği Sorumlusu Keigo Obara, SOFI 2021 raporunun bulgularını detaylandırdı. 3 milyara yakın insanın sağlıklı beslenmeye erişim imkanı bulunmadığını söyleyen Obara, gıda sistemlerinin dönüşümüne yönelik muhtemel yolları değerlendirdi.

Etkinliğin devamında, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, UNICEF Sosyal Politika Bölüm Başkanı Emre Üçkardeşler ve DSÖ Avrupa Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları Önleme ve Kontrol Ofisi Danışmanı Afton Halloran’ın katılımıyla SOFI 2021 konulu bir panel oturumu gerçekleştirildi.

Dr. Ayşegül Selışık: "COVID-19, tarım-gıda sistemlerinin kırılganlığı ortaya çıkardı!"

2030 yılına yalnızca 8 hasat kaldığını ifade eden Dr. Ayşegül Selışık, insanlığın kalan bu sürede Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yakalayıp yakalayamayacağı sorusunu sordu. Tarım ve gıda sistemlerinin kritik bir yol ayrımında olduğunu, COVID-19’un buradaki kırılganlığı belirgin hale getirdiğini söyleyen Selışık, bu koşullarda daha sürdürülebilir ve kapsayıcı tarım-gıda sistemlerine dönük dönüşüm sağlayacak müdahalelere acilen ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

SOFI 2021 raporunda yer alan çocuklarla ilgili bulguları değerlendiren Emre Üçkardeşler, çocuklarda rastlanan kötü beslenme sorununun değişimine dikkat çekti. Üçkardeşler; UNICEF’in, Cash+ ve diğer sosyal koruma programları çerçevesinde açlığı ve yoksulluğu azaltmaya yönelik çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Obezite ve bulaşıcı olmayan hastalıklara ilişkin istatistikleri paylaşan Afton Halloran, sağlıklı beslenmenin ve bulaşıcı olmayan hastalıkları önleme konusunda önemli bir rolü olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün bölgede çocukluk obezitesini önlemek için yapmakta olduğu çalışmaları anlatan Halloran, örgütün izleme programı ve emzirmeyi destekleme girişiminden söz etti.

SOFI 2021 raporunun tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Raporu PDF dışındaki formatlarda görüntülemek istiyorsanız, bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.