AramaArama
Gıda Hattı

Siyah ahududu kalp rahatsızlığı riskini azaltıyor

2 Mayıs 2016, 14:54
Paylaş
Siyah ahududu kalp rahatsızlığı riskini azaltıyor

Kore’de gerçekleştirilen bir çalışma, siyah ahududu bileşiminde bulunan bir maddenin kalp damar rahatsızlıklarının temel ölçütlerinden biri olan damar sertleşmesini azalttığını ortaya çıkarttı.

Arteriyel sertlik, yani atardamar duvarlarında gerçekleşe sertleşmeler birçok kalp damar rahatsızlığı ile birlikte metabolik sendromun da habercisi olarak görülmektedir. Bu durum özellikle obez ve insülin direnci olan kişiler için geçerlidir.

Kore’de vasküler fonksiyonları iyileştirdiği için geçmişten bu yana geleneksel bir ilaç olarak kullanılan siyah ahududu, içeriğinde flavonoidler, tanenler, fenolik asitler, tyrosol, ellagitannins ve resveratrol gibi maddeleri içerir. Bu bileşenlerin anti-enflamatuar, anti oksidatif ve anti-aterosklerotik etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Çalışma detayları

Metabolik sendroma sahip iki grup katılımcı üzerinde gerçekleştirilen kontrollü araştırma kapsamında 12 hafta boyunca bir gruba günlük 750mg siyah ahududu özü verilirken, kontrol gurubuna plasebo verilmiştir.

Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre siyah ahududu özütü tüketen kişilerde sertliğin %5 oranında azaldığını gösteren araştırmacılar, bu kişilerde kalp damar rahatsızlıkları riskinin büyük ölçüde azaldığını ifade ettiler.

siyah-ahududu-2-gidahatti

Siyah ahududunun faydaları

Ahududu içerisinde yer alan antioksidanların tansiyonu düşürmede büyük faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulunan flavonoidler ise hücrelerdeki C vitamini düzeyini yükseltir. Flavonoidlerin eklemlerdeki kirişler, bağlar ve kıkırdak yapısında bulunan kolajen üzerindeki olumlu etkisi, romatoid artrit gibi eklem rahatsızlıkları olan kişiler için önemlidir.

Ahududu ayrıca içerdiği antosiyanin ile bağışıklık sistemini destekler ve kan şekerini düşürür. Günlük bir avuç ahududu yemek size ihtiyacınız olan flavonoidlerin bir kısmını sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olarak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.