Gıda Hattı

Sitokinler vücutta neler yapıyor?

10 Ekim 2021, 12:04
Paylaş
Sitokinler vücutta neler yapıyor?

Sitokinler, hücreler tarafından üretilen proteinler.  Hücreler arasında moleküler haberciler olarak görev yaparlar. Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak sitokinler, vücudun hastalığa ve enfeksiyona tepkisini düzenler ve vücudunuzdaki normal hücresel süreçlere aracılık eder.

Hücreler, sitokinleri kan dolaşımınıza veya doğrudan dokulara bırakır. Sitokinler, hücrenin reseptörlerine bağlanmak için bağışıklık hücrelerini bulur. Bu etkileşim, hedef hücreler tarafından belirli tepkileri tetikler veya uyarır.

Sitokinlerin görevleri

  • Kan hücrelerinin üretimini teşvik eder.
  • Dokuların gelişimi, bakımı ve onarımında yardım eder.
  • Ayrıca bağışıklık sistemini düzenler

En çok bilinen sitokinlerden bazıları interferonları (IFN'ler), interlökinleri, kemokinleri, ve tümör nekroz faktörünü (TNF) içeriyor.

Vücut tarafından belirli sitokinlerin aşırı üretimi veya uygunsuz üretimi hastalığa neden olabiliyor. Örneğin, interlökin-1 (IL-1), interlökin-6 (IL-6) ve TNF-a, iltihaplanma ve doku yıkımında yer aldıkları romatoid artritte fazla üretilir.

Bazı ilaçlar sitokin reseptörlerine bağlanır, böylece sitokinin reseptörüne bağlanmasını bloke eder ve sitokin tepkisini inhibe eder.

Sitokin Fırtınası

Hipersitokinemi olarak da adlandırılabilen “sitokin fırtınası” teriminin ilk kullanımı, 1990’lı yılların başına dayanıyor. Bu terim en yaygın olarak bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilemeyen bir inflamatuar yanıtı tanımlamak için kullanılıyor.

Bir sitokin fırtınası sırasında, normalden çok daha yüksek bir oranda çeşitli inflamatuar sitokinler üretiliyor. Sitokinlerin bu aşırı üretimi, diğer bağışıklık hücreleri üzerinde pozitif geri beslemenin oluşmasına neden oluyor. Bu da organ hasarına yol açabilecek yaralanma bölgesine daha fazla bağışıklık hücresinin alınmasına izin veriyor.

Enflamasyonun nerede meydana geldiğine bakılmaksızın, plazma proteinlerinin ve lökositlerin yangı bölgelerine ulaşmasına izin vermek için artan kan akışı tipik olarak bu semptomları takip eder.

Son olarak bu hücresel yanıt, bakteriyel enfeksiyonlara karşı konak savunması için avantajlı. Ancak genellikle organ fonksiyonları için zararlı etkilere sebep oluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.