Gıda Hattı

Sıtma aşısı sayesinde çocuk ölümleri tarihe karışacak

7 Ekim 2021, 13:24
Paylaş
Sıtma aşısı sayesinde çocuk ölümleri tarihe karışacak

Dünyanın ilk sıtma aşısı Dünya Sağlık Örgütü'nden onay aldı. Pilot bölge denemeleri geçtiğimiz günlerde sona eren RTS.S adlı aşı, orta ve yüksek riskli bölgelerde çocuklara uygulanmaya başlayacak.

Sıtma aşısı iki yıllık bir süreçte Gana, Kenya ve Malavi'de 800 bin çocuk üzerinde denenirken, aşının ağır hastalık nedeniyle hastaneye yatışları %30, sadece klinik bulgular gösteren sıtmayı ise %40 oranında azalttığı ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü olan ve tıp kariyerine sıtma üzerine araştırmalar ile başlayan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu gelişmenin tarihi bir olay olduğunu söyledi. Ghebreyesus aşının bilim, çocuk sağlığı ve sıtma hastalığının kontrolü açısından çığır açacağını ifade etti.

Aşının hastalığı engellemek üzere geliştirilen diğer yöntemlerle birlikte kullanılması ile her yıl on binlerce genç hayat kurtarılabilecek. Halihazırda yılda 200 milyon vaka ve 400 bin ölüm görüldüğü, bu ölümlerin üçte ikisinin Afrika'da yaşayan 5 yaşın altında çocukları olduğu biliniyor. Bir hesaba göre 2 dakikada bir 5 yaşından küçük bir çocuk sıtma yüzünden hayatını kaybediyor.

DSÖ riskli bölgelerde sıtma aşısı yapılmasını önerdi

DSÖ, en ölümcül sıtma paraziti olan P. falciparum mikrobuna karşı etkili aşının 5-18 ay arası çocuklara 4 doz olarak uygulanmasını öneriyor.

Örgüt aşının Afrika'da üretimini destekleyebileceğini açıklarken, aşıyı geliştirmek üzere 700 milyon dolarlık bir yatırım yapan ve pilot program için ise 10 milyon doz bağışlamış olan GlaxoSmithKline firması, üretim için teknoloji transferini Hindistan'daki bir aşı üreticisi olan Bharat Biotech firmasına yapacağını belirtti.

Küresel aşı ittifakı Gavi, sağlık ajansı Unitaid ile AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu; faz 3 çalışmalarından sonra yürütülen pilot çalışmalar için 70 milyon dolar katkı sağlamış durumda. Bu aşamadan sonra paydaşlar Sahra altı Afrika'da yürütülecek yeni aşılama programını nasıl destekleyeceklerine karar verecek.

Dünyanın ilk sıtma aşısı, hastalığın önlenmesi için DSÖ'nün önerdiği diğer müdahaleleri tamamlayacak. Bunlar arasında böcek ilacı sürülmüş cibinlik, iç mekanların ilaçlanması, kimyasal korunma stratejileri ile sıtma test ve tedavilerinin zamanında kullanılmasını içeriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.