Gıda Hattı

Şişkinlikten kurtulmanın basit yolları!

24 Ocak 2022, 12:14
Paylaş
Şişkinlikten kurtulmanın basit yolları!

Arada bir, muhtemelen şişkinlik hissetmişsinizdir. Şişkinlik bağırsaklarınızda gaz sıkışması veya artan basınçtan kaynaklanan rahatsız edici his olarak tanımlanıyor.

Şişkinlik çok yaygın bir sorun. Genel popülasyonun %16-31'inde görülüyor. Neyse ki, genellikle büyük bir yemek veya gaz üreten bir gıda tarafından tetiklenen, kendi kendine çözülen kısa vadeli bir sorun.

Bununla birlikte, bazı insanlar için şişkinlik, orta ila şiddetli semptomlara neden olan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok insan, şişkinliğin bağırsaklarındaki fazla gazdan kaynaklandığını düşünüyor.

Oksijen, karbondioksit, nitrojen ve metan gibi gazlar, hava yutarak ve kalın bağırsağınızdaki gıdaların fermantasyonu ile bağırsağınızda birikir. Bağırsakta artan gaz, artan gerginliğe ve şişkinliğe neden olabiliyor.

Şişkinliği tetikleyen yiyecekleri sınırlayın

Birçok insan, yüksek miktarda sindirilemeyen veya sindirilemeyen bileşikler içeren belirli yiyecekleri yedikten sonra şişkinlik yaşar. Bu bileşikler, çözünmeyen ve çözünür lifleri, şeker alkollerini ve rafinoz ve fruktoz şekerlerini içeriyor.

Şişkinliğe neden olabilecek belirli yiyecekler şunları içeriyor.

  • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana
  • Meyve: Kuru erik, elma, armut ve şeftali
  • Tam tahıllar: Buğday, yulaf, buğday tohumu ve buğday kepeği
  • Baklagiller: Fasulye, mercimek, bezelye ve kuru fasulye
  • İçecekler: Soda ve diğer gazlı içecekler

Laktoz intoleransını sınırlamaya çalışın

Laktoz intoleransı, şişkinlik de dahil olmak üzere çoklu sindirim semptomlarına neden olan yaygın bir durum. Böyle bir sorununuz varsa, süt ürünlerinden kaçınmak veya sınırlamak en iyisi.

Kabızlık şişkinlik semptomlarına neden olabiliyor veya şiddetlendirebiliyor. Artan lif ve sıvı alımının yanı sıra fiziksel aktivite etkili doğal tedaviler.

Probiyotik takviyeleri deneyin

Probiyotikler, tükettiğinizde sağlığa fayda sağlayan bakteriler gibi canlı mikroorganizmalar. Bazı araştırmalar, probiyotiklerin bağırsaklarınızdaki bakteri sayısını ve türlerini artırarak şişkinlik gibi sindirim semptomlarına yardımcı olabileceğini düşündürüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.