Gıda Hattı

Şişkinliğe ne iyi gelir? İşte şişkinlik problemi için en etkili 10 besin

7 Aralık 2021, 16:24
Paylaş
Şişkinliğe ne iyi gelir? İşte şişkinlik problemi için en etkili 10 besin
Şişkinlik problemi özellikle kadınlarda sık olarak görülen bir sorun. Şişkinlik, kişiyi fiziksel olarak rahatsız etmesinin yanında hayat kalitesini de bir hayli düşüren bir problem.

İnsanların yaklaşık yüzde 16 ila 30’u düzenli olarak şişkinlik problemi ile karşılaşıyor. Şişkinliğin temel sebebi ise yanlış beslenmeden geçiyor.

İşte sizi bu durumdan kurtarabilecek ve daha hafif hissetmenizi sağlayacak 10 besin...

KIZILCIK SUYU TÜKETİN

Şişkinlik sorunuyla mücadele etmek ve hafiflemek için sık sık kızılcık suyu tüketmeyi deneyin.

Su tutma nedeniyle şişmişseniz, kızılcık sisteminizdeki her şeyi temizlemeye yardımcı olacaktır.

Kızılcık, vücudu çok sayıda vitaminle beslerken çeşitli zararlı maddelerden arındırır. Böylece toksinleri atarken aynı zamanda beslenmenizi sağlar ve şişkinliği büyük oranda yok etmeyi mümkün kılar.

KARABUĞDAYI BESLENMENİZE DAHİL EDİN

Karabuğday ayrıca çeşitli antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Karabuğdaydaki ana antioksidana rutin denir. Karabuğdaydaki diğer antioksidanlar arasında kuersetin, vitexin ve d-chiro inositol bulunur. Bu antioksidanlar vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve buna bağlı olarak kronik hastalık riskini azaltabilir.

Karabuğdayın vücudunuzun alışık olmadığı yüksek lif içeriği sindirim sistemini harekete geçirebilir. İlk kez yiyeceklerin küçük porsiyonlarda başlaması önerilir.

GÜNDE İKİ DEFA MAYDONOZ SUYU İÇİN

Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür ve vücudun ayaklarınızda biriken fazla sıvıdan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Ek olarak, anti-inflamatuar özellikleri, ağrı ve kızarıklığın azaltılmasında büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Bir yemek kaşığı kuru maydanoz yaprağını bir bardak sıcak suda kaynatın, süzün ve soğumaya bırakın. Rahatlama bulana kadar bunu günde iki kez için.

DOLMALIK BİBERLERİ ÇİĞ OLARAK TÜKETİN

Metabolizma hızlandırıcı bir bileşik olan dihidrokapsiat ve yüksek C vitamini içeriği sayesinde tatlı kırmızı ve yeşil biber şişkinliği azaltmanıza yardımcı olur.

Bu çan şeklindeki sebzelerden bir fincan, günde önerilen C vitamininin üç katına kadar hizmet eder.

Şişlikten kurtulmak için dolmalık biberler en iyi şekilde çiğ olarak yenir, salatalarınıza dolmalık biberler doğramayı ihmal etmeyin.

HER GÜN EN AZ 1 TANE ELMA TÜKETİN

Elmalar yüksek su içeriğine sahiptir ve sağlıklı bir sıvı dengesini destekleyen ve sulu kalmanıza yardımcı olan potasyum açısından zengindir.

Özellikle elmalar, kabızlık ve şişkinliği tedavi etmek için sindirim sisteminizden geçerken gıdanın hareketini hızlandırabilen, pektin adı verilen bir tür çözünür lif bakımından yüksektir.

KURU KAYISI

Kuru kayısı hem çözünür hem de çözünmez diyet lifi içerir.

Gelişmekte olan araştırma çalışmaları, diyet lifinin sağlıklı kan şekeri seviyelerinin yanı sıra kolesterol seviyelerini korumak gibi ek sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Kuru kayısı kompostosu sadece birkaç saat içinde şişliklerden kurtulmanızı sağlayabilir.

PATLICAN

Bir porsiyon patlıcan, bir kişinin günlük lif, bakır , manganez, B-6 ve tiamin ihtiyacının en az %5'ini karşılayabilir . Ayrıca diğer vitamin ve mineralleri de içerir .

-Ayrıca patlıcan , antioksidan görevi gören fenolik bileşiklerin bir kaynağıdır.

-Sıvı tutulmasının en sık nedeni olan tuz birikimini vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Burada patlıcanın haşlanmış olması da önemlidir.

HER GÜN TAZE VE KURU KIRMIZI MEYVELER TÜKETİN

Çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle yüklüdür. Ayrıca lif bakımından da yüksektirler.

Örneğin; böğürtlen, fincan başına yaklaşık 8 gram lif içerir. Lif alımınızı artırmak, bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve kabızlık ve şişkinliği önlemek için dışkınızı yumuşatabilir.

TAZE SIKILMIŞ SALATALIK SUYU İÇİN

Salatalığın yaklaşık %95'i su içerir, bu da onları şişkinliği gidermek için harika kılar

Yüksek su içeriğine sahip yiyecekler yemek, susuz kalmanıza ve günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Bu, su tutulmasını önleyebilir ve dehidrasyonun neden olduğu şişkinliği hafifletebilir.

KARPUZ

Karpuzun herkesin favorisi olmasına şaşmamalı! Vitaminler açısından çok zengin olmamakla birlikte vücuttaki temizleyici etkisi tartışılmaz.

Karpuzlar her türlü toksini, zararlı maddeleri ve tabii ki şişkinliği gidermede çok etkilidir. Ancak aşırı uçlardan kaçınmaya dikkat edin.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.