Gıda Hattı

Şirketlerin Sermaye Artırım Süreleri Uzatıldı

31 Aralık 2007, 13:15
Paylaş

Anonim ve limited şirketlerin sermayelerini yükseltme süreleri, 31 Aralık 2008 tarihine uzatıldı. Daha önce bu süre 31 Aralık 2007 olarak öngörülmüştü.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, "Anonim ve Limied Şirketlerin Sermayelerini Yeni Asgari Miktarlara Yükseltme Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin Tebliğ"de değişiklik yapıldı. Sermayeleri 50 bin YTL'den az olan anonim şirketlerle, 5 Bin YTL'dan az olan limited şirketlerin sermayelerini yeni asgari miktarlara yükseltmek amacıyla en geç 31 Aralık 2008 mesai bitimine kadar, şirket merkezinin bulunduğu yer ticaret sicili memurluklarına bildirmeleri gerekiyor.

Bu şekilde müracaat eden şiketlerin sermaye artırımına ilişkin tescil işlemleri ise 31 Mart 2009 tarihine kadar sonuçlandırılacak.

Her yıl rutin işlemler çerçevesinde yapılması gereken artırıma ilişkin tebliğ değişikliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çağlayan: Sürenin yeniden uzatılması yararlı

Öte yandan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, anonim ve limited şirketlere sermaye artırımı için tanınan sürenin uzatıldığını vurgularken, "henüz intibakını yapmamış çok sayıda şirketin bulunması ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yasalaşma süreci de göz önüne alınarak, bu sürenin yeniden uzatılmasında yarar görülmüştür" dedi.

Çağlayan, yaptığı açıklamada, daha önceki düzenlemede anonim şirketlerin 5 bin YTL olarak öngörülen asgari sermaye miktarının 50 bin YTL'ye, limied şirketler için 500 YTL olan sermaye miktarının da 5 bin YTL'ye yükseltildiğini hatırlattı.

Sermayeleri bu miktarların altında kalan anonim ve limited şirketlerin, sermayelerini Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen miktarlara yükseltmeleri için, 31 Aralık 2007 tarihine kadar süre verildiğini hatırlatan Çağlayan, şöyle dedi:

"Ancak, henüz intibakını yapmamış çok sayıda şirketin bulunması ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yasalaşma süreci de göz önüne alınarak bu sürenin yeniden uzatılmasında yarar görülmüştür.

Bu çerçevede; yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yasalaşması sonucunda bütün şirketlerin yeni kanuna intibakları söz konusu olacağından; mükerrer işlemlere sebebiyet verilmemesi, emek ve zaman kayıplarıyla ortaya çıkabilecek maliyetlerin önüne geçilmesi amaçlarıyla, bakanlığımızca bir tebliğ hazırlanarak yeni sermaye miktarlarına intibak süresi 31 Aralık 2008 tarihine kadar uzatılmıştır."

AMPD: KDV indirimini yılbaşından itibaren uygulayacağız

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral, yeni yılda yürürlüğe girecek olan yüzde 10’luk KDV indiriminin tüketiciye yansıtılması gerektiğini belirterek, “Üyemiz olan büyük market zincirleri yeni yılla birlikte vergi indirimini uygulamaya başlayacaklar” dedi.

Nuşin Oral, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan sodalı, meyveli ve kolalı gazozlar, cafe, restaurant ve fast food restaurantlarında verilen hizmetler ve konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetlerinde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirileceğini bildirdi.

Organize perakende kesiminde bu tür vergi indirimlerinin uygulandığını, şeffaflığın da bu doğrultuda hareket etmeyi gerektirdiğini ifade eden Oral, geçen yıl hazır giyim sektöründe yüzde 10’luk bir vergi indirimi uygulandığını, organize perakende tarafında bulunan tüm hazır giyim markalarının da bu indirimi tüketicilerine yansıttığını anımsattı.

KDV indirimi uygulamasının en önemli göstergelerinden birinin son 2 - 3 yıldır hazır giyimde fiyatların geriye gitmesi olduğunu vurgulayan Oral, “Kayıt içi faaliyet gösteren tüm perakendecilerin şeffaflığı esas aldığının göz önünde bulundurursak, büyük marketlerde sodalı, meyveli ve kolalı gazozlarla ilgili KDV indiriminin uygulanması kaçınılmazdır. Nitekim, üyemiz olan büyük market zincirleri yeni yılla birlikte vergi indirimini uygulamaya başlayacaklar” dedi.

Yatırımlar artacak

Nuşin Oral, bundan önce de çeşitli vesileler ile AMPD tarafından gündeme taşınan perakende sektöründeki yatırımların sektör için büyük önem taşıdığına dikkat çektiği açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

“2007 organize perakendenin yanı sıra bir çok sektör adına yatırım yılı oldu, 2008 yılı yoğunlukta olmak üzere önümüzdeki 3 yıllık dönemde yatırımların artarak devam etmesini bekliyoruz. Yatırım büyüklüklerinin ciro büyüklüklerinin önünde gittiği bu dönemde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesinin en önemli faktörü tüketici güvenidir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.