AramaArama
Gıda Hattı

Şirketler su sorununun farkında ama etkili bir politikaları yok!

28 Ekim 2015, 10:07
Paylaş

Çevre alanında dünyanın en etkin sivil toplum kuruluşlarından CDP, su kaynakları konusunda özel sektörü harekete geçirmek amacıyla yayınladığı Global Su Raporu’nun Türkiye sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, Türkiye’de şirketler su sorununun farkında ancak etkili ve kapsamlı bir su politikası belirlemiş değiller…

CDP logoCDP’nin “Aksiyonu Hızlandırma” başlıklı yeni Küresel Su Raporu’na göre dünyada toplamda sekiz şirket, su yönetimine yaklaşımlarından ötürü CDP Su A Listesi’ne girmeye hak kazandı. Asahi Group Holdings, Colgate Palmolive, Ford Motor Company ve Toyota Motor Corporation gibi şirketlerin yer aldığı liderler arasında Türkiye’den şirket bulunmuyor.

CDP Su Programı Türkiye’de ilk kez bu yıl Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, Garanti Bankası’nın desteği ile hayata geçirilirken, Deloitte Türkiye de raporun hazırlanmasına destek verdi. Raporda, Türkiye’nin 2030 yılına kadar sadece su sorunu değil, su kıtlığı yaşayan ülkeler arasına gireceğin altı çizildi.

Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Sondan Durukanoğlu Feyiz, “Bu gidişatı önleyebilmek için birey, kamu ve özel kurumlar olarak hepimizin sorumluluğu var. Endüstrinin hemen hemen tüm sektörlerinin en önemli tüketim girdisi su” derken, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise CDP Global Su Raporu’nun, bugünkü tüketim alışkanlıkları devam ettiği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde, suyun yakın bir gelecekte küresel bir kriz konusu olacağına, ülke ekonomilerinin ve dolayısıyla toplumların üzerinde ciddi bir etkiler yaratacağına dikkat çektiğinin altını çizdi.

CDP Türkiye 2015 Su Programı kapsamında, BIST-100 endeksinde yer alan şirketlerden suya bağlı risklere en çok maruz kalma olasılığı olan sektörlerde yer alan 51 şirkete davet gönderildi. Bunlardan Akenerji Elektrik Üretim, Aksa Akrilik Kimya, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik, Çimsa Çimento, Coca-Cola İçecek, Tav Hava Limanları Holding, Tesco Kipa ve Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’nın yanı sıra Akçansa Çimento, İhlas Ev Aletleri, İhlas Holding, Pınar Süt, Şekerbank, Garanti Bankası ve Yünsa da gönüllü olarak yanıt verdi.

Bu yıl ilk kez hazırlanan CDP Türkiye 2015 Su Programı Raporu’ndan bazı bulgular şöyle:

CDP’ye yanıt veren şirketlerin %36’sı sudan kaynaklı olumsuz etkilere maruz kaldığını bildiriyor. Raporlama yapan şirketlerin %64’ü suyun işletmeleri için önemli bir risk haline geldiğini bildiriyor.

Türkiye’deki hiçbir şirket etkili ve kapsamlı bir su politikası benimsemiş değil. Böyle bir politika için suya yönelik stratejilerin şirketin tüm stratejilerine entegre edilmesi, doğrudan operasyonlar ve tedarik zincirlerine yönelik performans standartlarının belirlenmesi, atılacak adımların net bir şekilde belirlenmesi, su, sağlık ve hijyenin insanların temel hakkı olduğunun kabul edilmesi gerekiyor.

Artan su kıtlığı veya stresi, bozulan su kalitesi, kuraklık gibi fiziksel risk faktörleri yanıt veren şirketler tarafından en çok dile getirilen risk faktörleri. Suya ilişkin raporlanan 35 farklı riskin dörtte üçünün (%75) fiziksel riskler olduğu görülüyor.

Yanıt veren şirketlerin %86’sı suyun operasyonel, stratejik veya ekonomik fırsatlar sunduğunu bildiriyor. Bu fırsatlar ‘maliyet tasarrufu’ ve ‘artan su verimliliği’ ile ilişkili.

Su riski değerlendirmesi konusunda da büyük eksikler var. Şirketlerin sadece %14’ü doğrudan operasyonlarını ve tedarik zincirlerini kapsayan genel bir risk değerlendirmesi yapmış durumda.

Şirketlerin %79’u kurumsal su yönetimi konusunun yönetim kurulu seviyesinde ele alındığını bildiriyor.

Yanıt veren şirketlerin yarısı suya yönelik hedefler belirlemiş durumda. Şirketlerin %79’u su yönetimini iyileştirmeye yönelik niteliksel hedefler koyarken, %50’si ise niceliksel hedefler bildiriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.