Gıda Hattı

Şirket Sermayesine Vergi Avantajı Dopingi

22 Eylül 2007, 11:58
Paylaş

Gelir İdaresi Başkanlığı, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü ve Vergi Konseyi'nin, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yazımı çalışmalarını yeniden başlattığı öğrenildi. Bu çalışmalar sırasında "sermaye kazançlarının ayrı vergilendirilmesi" şeklinde özetlenen Northing Kuralı üzerinde durulduğu belirtildi.

Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, Gelir Vergisi Kanunu taslağıyla ilgili çalışmaları pek çok tarafla görüşerek yürüttüklerini ancak bu çalışmaların bir öneri niteliğinde olduğunu ve nihai kararın TBMM'den çıkacağını vurguladı. Daha çok Kuzey Avrupa ülkelerince benimsenen Northing Kuralı'nın da çalışmalarda ele alındığını anlatan Uysal şu bilgileri verdi:

"Sermaye kazançları, hisse senedi ve bono alım satım kazançlarıyla şirkete konulan sermayeyi içeriyor. Türkiye'de hisse senedi alım satım kazançlarından yüzde 10, bono alım satım kazançlarından ise yerli yatırımcıdan yüzde 10, yabancıdan yüzde 0 vergi alınıyor. Bu iki alanda yapılan yasal düzenlemeler bizi daha önce Northing'e yaklaştırmıştı."

Gider gösterilebilir

Şirkete konulan sermayenin de bu çerçevede değerlendirildiğini belirten Uysal şöyle devam etti:

"Türkiye'de bir şirket sahibi, kredi aldığında hesaplarından gider olarak bunu indirebiliyor. Ancak şirketine sermaye koyduğunda böyle bir imkanı yok. Oysa Türkiye'de şirket sermayelerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Bu noktadan hareketle şirkete konulan sermayenin hesaplarda gider olarak gösterilebilmesine olanak tanınması üzerinde çalışılıyor." Uysal, Gelir Vergisi Kanunu taslağının yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.