Gıda Hattı

Sinirbilimciler ilk kapsamlı beyin hücreleri atlasını yayınladılar!

24 Ekim 2021, 12:08
Paylaş
Sinirbilimciler ilk kapsamlı beyin hücreleri atlasını yayınladılar!

Araştırmacılar beyindeki çok sayıda hücre tipini keşfetmeye devam ediyorlar. Yakın zamanda araştırmacılar tarafından bir alandaki tüm hücre tiplerinin kapsamlı liste ve hücresel ağların vücudumuzu ve zihnimizi nasıl kontrol ettiğini anlamak için bir atlas yayınlandı.

Bu yeni çalışma hareketi kontrol eden birincil motor korteks gibi eylemi başlatmaktan sorumlu olan beyin bölgesinin bu hareketi gerçekleştirmek için birlikte çalışan 116 kadar farklı hücre tipine sahip olduğunu gösteriyor.

Nature dergisinde 6 Ekim'de çevrimiçi olarak yayınlanan 17 çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen büyük bir araştırmacı konsorsiyumunun beş yıllık çalışmasının sonucu olarak ortaya atılmıştır.

Beynin bir bölümünde farklı hücre tipleri yer alıyor. Bu yüzden kafamızdaki nöral ağların vücudumuzu ve zihnimizi nasıl kontrol ettiğini ve zihinsel-fiziksel problemlerde nasıl bozulduklarını anlamaya yardımcı olmak için tüm beynin bir atlasını oluşturma fikri oldukça önemli.

Beyni son derece karmaşık bir makine olarak düşünürsek, onu parçalara ayırmadan ve parçalarını bilmeden geneli anlamak mümkün değil.

depresyon

Bireysel araştırmacılar daha önce şekillerine, boyutlarına, elektriksel özelliklerine ve içlerinde hangi genlerin ifade edildiğine göre düzinelerce hücre tipi tanımladılar. Yeni çalışmalar, çoğu iyi bilinen hücre tiplerinin alt tiplerinin olduğunu ortaya koyuyor. Hatta yaklaşık beş kat daha fazla hücre tipi olduğu belirtiliyor.

Beyin atlası oluşturulurken istatistiksel verilerden faydalanılıyor!

İstatistikçilerden oluşan bir ekip de hücrelerin en iyi nasıl sınıflandırılacağını  veya kümelenebileceği  belirlemek için tüm bu deneysel yöntemlerden elde edilen verileri birleştiriyor. Kümelemeler bu hücreler arasında ekspresyonda ve epigenetik profillerde gözlenen farklılıklara dayalı olarak yapılıyor.

Ana yaklaşım yeni kümeleme yöntemi oluşturmak değil. Aksine farklı yöntemleri birleştirmenin güçlü yanlarından yararlanmanın yollarını bulmak ve sonuçların istikrarını değerlendirmek oluyor.

Sonuç olarak elde edilen veriler iş birliğinin ve farklı gruplar arasındaki çabaların bir araya getirmenin gücünü gösteriyor

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.