Gıda Hattı

Sinekler, konduğu yiyeceklerin üstüne kusar mı?

27 Kasım 2021, 13:00
Paylaş
Sinekler, konduğu yiyeceklerin üstüne kusar mı?

Yiyeceklerin bulunduğu her yerde, sinekleri görmüşsünüzdür. Bazı insanlar, sineklerin yiyeceklere konduktan sonra üzerine ‘kustuğunu’ söyler… Peki bu doğru mu?

Kulağa iğrenç gelse de, sinekler gerçekten buna benzer bir hareketi yapıyor. Kendi sindirdikleri yiyecekleri, sizin yiyeceklerinizin üzerine kusuyor… Gerçekte olan ne?

Dünyada 110.000 civarı bilinen sinek türü var. Bunların çoğunun dişi olmadığından, katı gıdaları çiğneyemezler. Ağızları, süngersi bir pipetten oluşur.

Bu nedenle yiyeceklere konduklarına, yiyecekleri içilebilir, kısmen sindirilmiş bir hale dönüştürmek için sindirim sıvıları salgılamaları gerekiyor. Bazı sinekler ise midelerine daha çok yemek sığdırmak için, halihazırda yutmuş oldukları sıvı miktarını azaltmak ister.

Bununu için yedikleri yemeğin birazını kusar, biraz suyun buharlaşmasını, miktarının azalmasını bekler ve daha yoğun hale gelmiş bu yemeği tekrar yer.

Sinekler ayrıca gıdaların tadını ağızlarını kullanmadan alır. Ayaklarında bulunan reseptörleri kullanan sinekler, kondukları gıdanın tadını alarak besleyici olup olmadığına karar verir.

Sineklerin ayaklarını birbirine sürttüğünü de görmüş olabilirsiniz. Buna ‘tımarlama’ da denir. Sinek aslında bunu yaparak kendini ve tat sensörlerini temizler, ayağındaki ince tüyleri tarar. Bu sayede üzerine konduğu gıda hakkında daha iyi bir fikir edilebilir.

Aşağıdaki videodan, bir sineğin nasıl beslendiğini görebilirsiniz…

Üzerine sinek konmuş yemek atılmalı mı?

Daha önce de işlediğimiz bu konuyu, tekrar değerlendirmek istiyoruz. Yiyeceğinize konan bir sinek, o gün muhtemelen birçok yere daha konmuştur.

Sinekler çöp, bozuk gıda gibi mikroplarla dolu birçok pis yere konar. Bu sırada zararlı mikroplar sineklere bulaşır ve buradan yiyeceğinize taşınabilir.

Bu mikroplar kolera ve tifo gibi hastalıklara dahi yol açabildiğinden, yukarıda anlattığımız sineğin salyasından çok daha tehlikelidir. Ancak sinek yiyeceğinize birkaç saniyeden daha uzun süre temas etmediyse, mikrop bulaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Böceklerin gıdalarınıza temasını engellemek için, her zaman üzerini örtmeli veya kapalı yerde saklamalısınız. Evinizde çok sinek varsa, basit böcek tuzakları kurarak azaltmayı deneyebilirsiniz. Et yiyen bitkiler, sinekleri ve yiyerek sayılarını azaltmakta faydalı olabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.