Gıda Hattı

Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan hayatı

15 Ekim 2021, 23:08
Paylaş
Sinan Oğan kimdir? Sinan Oğan hayatı
Sinan Oğan kimdir? Cumhurbaşkanlığına aday olabileceği söylemleri ile dikkat çeken Sinan Oğan hayatı ve siyasi görüşüne dair tüm merak edilenler nelerdir? Sinan Oğan biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Sinan Oğan kimdir? Cumhurbaşkanlığı adayı olan Sinan Oğan hayatı ve eserleri nelerdir? Siyasi görüşü ve ideali nedir?

Sinan Oğan biyografi

doğum; 1 Eylül 1967, Melekli, Iğdır

mesleği; Türk stratejik araştırmacı ve siyasetçi.

Sinan Oğan hayatı

Eğitimi ve kariyeri

Sinan Oğan 1 Eylül 1967 tarihinde Azeri kökenli bir ailenin çocuğu olarak[1] Iğdır'ın Melekli beldesinde doğdu. Marmara Üniversitesi İİBF mezunu olup yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitede tamamlamıştır. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGİMO) doktora çalışmasını tamamlamıştır. İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilmektedir. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. TİKA Azerbaycan Temsilcisi oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Nişanı" ile taltif edilmiştir. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. TÜRKSAM'ı kurdu ve Başkanlığını yaptı. Yayınlanmış 3 kitabı ve 500'den fazla makalesi bulunmaktadır. Milliyet Gazetesi "Sosyal Bilimler", Marmara Üniversitesi "Akademik Üstün Başarı" ve Ekoavrasya Derneği "Türk Dünyasına Hizmet" ödüllerinin sahibidir. "İnterpress Media Takip Merkezi" tarafından 2010 yılında televizyon ekranlarında en çok tartışılan konu ve en çok ekranda yer alan isimler üzerine yapılan bir çalışmada 131 haberle, Türkiye'de televizyon ekranlarında en fazla boy gösteren isimleri arasında yer aldı.

Sinan Oğan kimdir?
Sinan Oğan

Siyasî kariyeri

2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolar arası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Genel Sekreteridir. 26 Ağustos 2015 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edildi. Açtığı davayı kazanarak 2 Kasım 2015 tarihinde ihraç edildiği MHP'ye geri döndü. 10 Mart 2017 tarihinde Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ile birlikte MHP'den tekrar ihraç edildi.

İş yaşamı

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
Azerbaycan'da üniversitelerde ekonomi konusunda öğretim görevlisi
TİKA Azerbaycan temsilciliği
ASAM Kafkasya ve Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı
Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi - TÜRKSAM başkanı
Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Dış İlişkilerden Sorumlu Müdür Yardımcısı

Sinan Oğan kimdir?
Sinan Oğan

Basın ve yayın hayatı

Kitapları

Turuncu Devrimler (2006)

Rusya'da Siyaset ve Oligarşi
Milliyet gazetesinden ödül almış bir araştırması bulunmaktadır.
1992 yılında Marmara Üniversitesi Üstün Akademik Başarı Ödülü'ne layık görüldü.
Rusya başta olmak üzere Avrasya bölgesi, Orta Doğu enerji ve dış politika alanında yayınlanmış yüzden fazla makalesi bulunmaktadır.
TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda Avrasya'ya Bakış isimli dış politika ağırlıklı haftalık bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu
Yurt içi ve yurt dışında uzmanlık alanı ile ilgili konferanslar vermekte ve bilimsel toplantılara katılmaktadır.
Ayrıca, Metzamor Nükleer Santrali'nin kapatılmasına yönelik faaliyetleri koordine eden bir “sivil girişim” kurmuş ve koordinatörlüğünü yapmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.