Gıda Hattı

Sinan Kukul kimdir? Sinan Kukul hayatı

16 Nisan 2022, 16:59
Paylaş
Sinan Kukul kimdir? Sinan Kukul hayatı
Sinan Kukul kimdir? Bir polis baskınında vurularak vefat eden devrimci Sinan Kukul hayatı ve siyasi görüşü merak ediliyor. İşte Sinan Kukul biyografi...

Sinan Kukul kimdir? Sol görüş temsilcilerinden biri olan Sinan Kukul genç yaşta yaşamını yitirdi. İşte ölüm nedeni ve hakkında bilinmeyenler...

Sinan Kukul biyografi

doğum; 1956, Beşikdüzü, Trabzon, Türkiye
ölüm; 16 Nisan 1992 (36 yaşında), Kadıköy, İstanbul, Türkiye
ölüm sebebi; Silahla vurulma
etkin yıllar; 1974-1992
tanınma nedeni; Devrimci gençlik, sol

Sinan Kukul hayatı

Sinan Kukul (d. 1956, Beşikdüzü, Trabzon - ö. 16 Nisan 1992, Kadıköy, İstanbul), Devrimci Sol hareketin kurucularından biriydi.

Sinan Kukul kimdir?
Sinan Kukul

1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Devrimci Gençlik taraftarı olarak siyâsî hayata atıldı. 1977'de İstanbul Yükseköğrenim Derneği yönetim kuruluna seçildi. İstanbul Devrimci Gençlik genel sekreteri oldu. Devrimci Sol grubunun Devrimci Yol'dan ayrılması sırasında önemli rol oynadı. Aralık 1980 tarihinde tutuklandı. Metris ve Sağmalcılar Cezaevi'nde kaldı. Devrimci Sol ana davasında yargılandı. Örgütün siyâsi savunmasının hazırlanmasında önemli bir rol oynadı. 2 Ocak 1990 tarihinde cezaevinden firâr etti. Kendisine örgüt içi darbe girişimi öncesinde kurulması planlanan partinin genel sekreterliği teklif edilmişse de durumu süreci değerlendirerek kabul etmemiştir. 16 Nisan 1992 tarihinde, Çiftehavuzlar, Kadıköy'de bulunduğu hücre evinde bir polis operasyonu sonucu diğer örgüt mensuplarıyla birlikte öldürüldü.

Resmî kurumlar tarafından Bedri Yağan'ın örgüt içi bir darbe hazırlığı yaptığı iddia edilmişse de, bu hazırlık kanıtlanamamıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.