Gıda Hattı

Şimşek: “Türkiye sınıf atladı, yeni reformların arifesindeyiz”

5 Mayıs 2017, 13:09
Paylaş
Şimşek: “Türkiye sınıf atladı, yeni reformların arifesindeyiz”

Unilever’in Konya’daki fabrika açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, umut dolu mesajlar verdi. Şimşek, “Artık en kötüsü geride kaldı. 2000'li yılların başında yapılan yapısal reformlar sayesinde orta alt gelir grubundan, orta üst gelir grubuna çıkan Türkiye, sınıf atladı. Tekrar, çok kapsamlı mikro ve makro düzeyde çok önemli reformların yapılacağı dönemin arifesinde, başındayız” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte, Unilever Türkiye’nin Konya’daki ikinci yatırımı olan Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikasının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sözlerine, Unilever’in tedarikçileriyle birlikte yaptığı 350 milyon avroluk yatırıma teşekkür ederek başladı.

unilever-konya-fabrika-acilis-gidahattiKüresel ekonomide toparlanma

Bu tarz yatırımların Türkiye’nin aradığı ve ciddi destek verdiği yatırım modelleri olduğunu ve yapısal reformlarla yatırım iklimini daha da geliştirmek için çalıştıklarını belirten Şimşek, küresel ekonominin iyiye gittiğini ve küresel ticaretin de toparlandığını söyledi.

Türkiye’nin de maruz kaldığı iç ve dış şoklara büyük direnç gösterdiğini ve ekonominin iyi bir performans sergilediğini dile getiren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel kriz, Avrupa borç krizi, Ortadoğu'daki kaos, Türkiye'de yaşanan birçok iç şok, hatta darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisi iyi bir performans gösterdi. 2002 yılında hükümetimiz başa geldi. 2002-2016 döneminde yüzde 5,7 gibi gerçekten çok güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Ondan önce 1923-2002 döneminde yüzde 4,5 gibi yine iyi bir büyüme oranımız var ama bütün bu şoklara rağmen yüzde 5,7'lik büyüme oldukça iyi. Hatta küresel kriz sonrası döneme bakarsak yüzde 6,7 gibi çok daha güçlü bir büyüme söz konusu.

“En kötüsü geride kaldı”

2000'li yılların başında Türkiye ekonomisini reel olarak 100'e eşitlerseniz, bugün Türkiye ekonomisi 215'e ulaşmış durumda. Aynı dönemde dünya ekonomisine veya gelişmekte olan ülkelere baktığınız zaman, Türkiye'nin iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Dünya ekonomisi 100'den 181'e, Avrupa Birliği 100'den 126'ya, gelişmekte olan ülkeler Hindistan hariç 100'den 193'e çıkmış. Türkiye 100'den 215'e çıkmış.

Artık en kötüsü geride kaldı. Türkiye, 2000'li yılların başında yapılan yapısal reformlar sayesinde hakikaten orta alt gelir grubu olmaktan, orta üst gelir grubuna çıktı. Türkiye sınıf atladı. Tekrar, çok kapsamlı mikro ve makro düzeyde çok önemli reformların yapılacağı dönemin arifesinde, başındayız.”

mehmet-simsek-gidahattiOlumsuz Türkiye algısı

Türkiye algısının ne yazık ki olumsuz olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu duruma Türkiye’nin yanı başında gerçekleşen jeopolitik olumsuzluklarla birlikte, içeride yaşanan terör olayları ve darbe girişiminin etkisi olduğunun altını çizdi.

Çok önemli bir anayasa reformunun Nisan’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Şimşek, Türkiye'nin sadece hükümet sistemi değişikliğine gittiğini bildirdi. Anayasa değişikliği kararıyla ilgili de uluslararası alanda olumsuz bir algı yaratıldığını belirten Şimşek, “Türkiye’de referandum sonucu ile birlikte anayasa değişikliği yaşanacak, Türkiye demokratik, laik ve hukuk devleti olarak kalacak. Bu konudaki algılar yanlış, Türkiye bu sonuçla birlikte geriye gitmiyor, aksine ileriye bakıyor. Bizler hukuk devleti olmanın öngörülebilirlik ve iş alemi açısından olmazsa olmaz olduğunun farkındayız. Türkiye’deki algı ile gerçeklik arasındaki farkı azaltmak için çalışacağız” dedi.

Unilever’e teşekkür

Unilever’e Türkiye’ye güvendiği için teşekkürlerini yineleyen Mehmet Şimşek, şunları kaydetti:

“Yatırımcıyı ülkeye çekmek yetmiyor. Biz makro bazda yatırım iklimini iyileştirmenin yollarını arıyoruz. Türkiye’deki sıkıntılar reformlar ile çözülecek. Üretim reform paketi ile OSB’lerde iş yapanların önü açılacak. Türkiye’de beşeri sermaye, Ar-Ge girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve altyapıya çok önem veriyoruz.

Beşeri sermayenin kalitesini artırmalıyız. Bunun için 2019’da okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Böylece zorunlu eğitimin zamanı uzayacak ve beşeri sermayenin kalitesi artacak. Vergi gelirlerinin yüzde 24’ünü eğitime harcıyoruz. Gerek öğretmenlerin yeniden eğitilmesi, gerek okul öncesi eğitim, gerekse dil eğitimi ne gerekiyorsa bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Ar-Ge’de çok adım attık, birkaç adım daha kaldı. Çok güçlü desteklerimiz var. Konya’nın da Ar-Ge merkezleri arasına girme iddiası çok önemli.

Altyapı hususunda çok hassasız. Unilever CEO’su konuşurken, bizden beklentisinin Konya’nın hızlı trenle limana bağlanması olduğunu söyledi. Bu talepte çok haklı. Konya’da en önce yapmamız gereken şeylerden biri bu. Türkiye son 10-15 yılda altyapı yatırımlarında büyük başarı sağladı. Dünyada hızlı tren ağı ören 8 ülkeden biriyiz.  Altyapı, gerek yatırım gerekse kalkınma için çok önemli.”

Türkiye’de verimliliğin ve özel sektör yatırımlarının arttığını vurgulayan Şimşek, reformlarla bunun daha da gelişeceğini belirterek, “Yargı hızlanacak, eğitim kalitesi artacak, vergi mevzuatı basitleştirilecek, kamu personel ve idari reformu yapılacak” dedi.

unilever-fabrika-gidahattiReform paketleri

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise konuşmasında ağırlıklı olarak hükümetin gündemindeki reform paketlerine değindi.

Bugüne kadar kanun hükmünde kararnameyle yürütülen patent faaliyetlerinin bir kanunla tek bir kitap halinde toplandığını belirten Özlü, Avrupa Birliği standartlarında Patent Yasası'nın olduğunu, yasanın, yabancı ve yerli üreticilerin hukuki haklarını koruduğunu, yatırımcıların önünün açık, hukuki haklarının koruma altında olduğunu dile getirdi.

Teknolojik üretim yönetiminde köklü bir değişiklik öngören TÜBİTAK Yasası'nın Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğine işaret eden Özlü, şöyle konuştu:

“Türkiye'de araştırma, geliştirme faaliyetleri, teknolojik üretim faaliyetleri gibi belirli strateji alanlarında kapsamlı ve köklü bir reform önümüzdeki günlerde Meclis’te yasalaşacak.

Üretim Reform Paketi’ni bugün, yarın Meclis’e sevk edeceğiz. Sanayiciyi, üreticiyi ilgilendiren, maddi olarak küçük, etkisi büyük hükümler var pakette. Türkiye'de üreticinin desteklenmesi, sanayinin geliştirilmesi noktasında 72 maddeden oluşan çok önemli dönüşüm maddeleri içeriyor. Bunu da hayata geçireceğiz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.