Gıda Hattı

Şimşek: Büyümedeki Şok Geçici

11 Aralık 2007, 19:44
Paylaş

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV ) ve Dünya Bankası işbirliğinde düzenlenen “Türkiye: Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi (ICA ) Raporu” toplantısı çıkışında açıklama yaptı. Şimşek, büyüme hızındaki artışın düşüklüğüne ilişkin olarak şunları söyledi: “Büyümede bir arz şokuyla karşı karşıyayız. Tarım sektöründeki küçülme beklenenin epey ötesinde. Onun katkısı önemli. Onun dışında tabii ki net ihracatın etkisi negatif. Onun da etkisi son derece büyük. Özel sektör yatırımlarında beklenen çıkış henüz olmadı. Bence bu geçici bir şok yani arz yönlü şok. Onu kast ediyorum. Türkiye orta ve uzun dönemde çok daha hızlı büyüyecek bir kapasiteye sahiptir.”

Türkiye’nin eskiden yüzde 4’ler civarında büyüdüğünü dile getiren Bakan Şimşek attıkları bazı adımlarla ve uygulamaya koydukları bazı reformlarla bu büyüme kapasitesini son 5 yılda yüzde 7-7.5’lere çıkarttıklarını söyledi.

Türkiye’nin belki 20 yıllık ortalama perspektifle tekrar bu düzeylerde büyümemesi için hiçbir sebep olmadığını belirten Şimşek, “Birkaç tane arz yönlü şokun bir araya geldiği dönem yaşıyoruz diye konuştu.”

Şimşek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında, “Yaşanan düşüşün hükümetin rehavete kapılmasından dolayı gerçekleştiğini” söylediğinin hatırlatılması üzerine de “Ben katılmıyorum. Bir rehavet söz konusu değil. Tam aksine geldiğim günden beri hummalı bir çalışma var. 2007 yılının reformlar açısından kayıp bir yıl olduğu iddialarına katılmıyorum” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.