Gıda Hattı

Silvio Berlusconi kimdir? Silvio Berlusconi hayatı

29 Eylül 2021, 18:11
Paylaş
Silvio Berlusconi kimdir? Silvio Berlusconi hayatı
Bir dönem İtalya başkanı olan Silvio Berlusconi kimdir? Şuan nerede ve ne yapmaktadır. Silvio Berlusconi hayatı ve Silvio Berlusconi biyografi araştırılıyor. Silvio Berlusconi hakkında merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Silvio Berlusconi en uzun süreli kalan hükümet oldu. Yaptıkları ve yargılanma süreci ile dikkat çeken Silvio Berlusconi hakkında tüm merak edilenleri doğum günüde sizlere sunuyoruz.

Silvio Berlusconi biyografi

doğum; 29 Eylül 1936, Milano, İtalya

mesleği; İtalya eski başbakanı, siyasetçi.

Silvio Berlusconi hayatı

1994 İtalya genel seçimleri öncesinde kurulan Forza İtalya politik hareketinin başkanlığını yaptı. 1994 yılında kısa bir süre (9 ay) başbakanlık yapmıştır. 2001'de tekrar görevi devraldı ve kurduğu ikinci Berlusconi hükümeti, İtalyan cumhuriyeti tarihindeki en uzun süreli hükûmet oldu. 20 Nisan 2005'te, yerel seçimlerdeki başarısızlıklar ve kabine içi anlaşmazlıklar nedeniyle görevden çekileceğini açıklamış, ancak 23 Nisan'da eskisinden çok farklı olmayan bir kabine ile tekrar başbakanlığa geçmiştir.

Mayıs 2006'da rakibi Romano Prodi'ye seçimlerde çok az oy farkıyla kaybederek başbakanlığı sona ermiştir. Ülkede seçimler Romano Prodi liderliğindeki sol ağırlıklı koalisyonun Ocak ayında çökmesi nedeniyle üç yıl erken, 14 Nisan 2008 tarihinde yapılmıştır. Seçimlere, eski sağcı partisi Forza Italia ile Gianfranco Fini'nin neo-faşist Ulusal İttifakı'nın birleşmesiyle meydana gelen Özgür Halk Partisi'yle katılmıştır. İtalya'nın kuzeyinde daha fazla özerklik isteyen Umberto Bossi'nin Kuzey Ligi partisi de seçime onlarla birlikte girmiştir. Oyların yaklaşık yüzde 47'sini alarak üçüncü kez başbakan olmaya hak kazanmıştır.

İtalyan medya imparatorluğu

Kendisi ayrıca bir İtalyan medya imparatorluğunun kurucusu ve sahibidir. Forbes dergisine göre, Berlusconi, İtalya'nın en zengin insanıdır. Kendi çabasıyla dolar milyarderi olan Silvio Berlusconi, 2005 yılında 12 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 74. kişisidir. Hem bir medya patronu, hem bir başbakan, hem de ülkenin en zengin insanı olan Berlusconi, dünyanın en güçlü insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, sürekli bu gücünü kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için kullanmakla da itham edilmektedir.

Eskiden Milan spor kulübünün başkanlığını da yapmış ve İtalyanların sempatisini bu dönemde iyice kazanmıştır. Türkiye'de de, eski başbakan Erdoğan ile olan yakın ilişkileriyle tanınır. Türk başbakanın oğlunun düğününde şahitlik yapmıştır. Ocak 2005’te de Roma’da bir duvar işçisinin tripod ile saldırısı sonucu kulağından yaralanan Berlusconi 13 Aralık 2009’da Milano'daki mitinginin ardından psikolojik tedavi gören İtalyan vatandaşı Massimo Tartaglia tarafından da benzer bir saldırıya uğrayarak hastaneye kaldırılmıştır.

Silvio Berlusconi ve R. Tayyip Erdoğan

Samsun'a gelişi

Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattının açılışı sebebiyle Putin, Erdoğan ve Berlusconi, 17 Kasım 2005 tarihinde Samsun’da bir araya geldi.
Cumhuriyet Senatosu tarafından onaylanan ve Temsilciler Meclisi'nden geçen finansal istikrar yasasının yani kemer sıkma paketinin ardından istifa edeceğini daha önce açıklayan Başbakan Silvio Berlusconi, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de kendisinin ve hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Napolitano'ya sundu ve Başbakan Silvio Berlusconi resmen istifa etti.

Silvio Berlusconi- Putin-R. Tayyip Erdoğan

2 Eylül 2020 tarihinde COVID-19 salgınına yakalandığı duyuruldu.

Berlusconi, orta sınıf bir ailede 1936 yılında Milano'da doğdu. Babası Luigi Berlusconi bankada çalışmaktaydı annesi ise ev hanımıydı.

Kişisel Varlığı

2012 yılında, Forbes dergisi Berlusconi'nin 5.9 Milyar Dolar'a sahip bir serveti olduğunu ve İtalya'nın en zengin 6.adamı olduğunu açıkladı. Berlusconi'nin TV, gazete, yayın, sinema, bankacılık, sigortacılık ve sportif yönünde önemli varlıkları bulunmaktadır. Silvio Berlusconi aynı zamanda Milan'ın başkanıdır.

Silvio Berlusconi koronavirüs

Başarıları ve ödülleri

İtalya İtalya: Emeklerinden Dolayı Liyakat Nişanı (1977)
Norveç Norveç: Norveç Kraliyet Liyakat Nişanı (2001)
Polonya Polonya: Polonya Cumhuriyeti Başarı Nişanı (2002)
Malta Malta: Ulusal Liyakat Nişanı (2004)
Letonya Letonya: Üç Yıldız Nişanı (2005)
Libya Libya: El-Fetih Madalyası (2009)

Silvio Berlusconi ödülleri

Hapis cezaları

Silvio Berlusconi, vergi kaçakçılığı ile yargılandığı davada 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 24 Haziran 2013 tarihinde, reşit olmayan Kalp hırsızı Ruby lakaplı Fas asıllı Karima El Mahroug adlı dansçı kızla para karşılığı ilişkiye girmek ve gücünü kötüye kullanmaktan 7 yıl hapse ve ömür boyu kamu hizmetinden men cezasına mahkûm edildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.