AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

‘Şile yeryüzü pazarı bir harika’

‘Şile yeryüzü pazarı bir harika’
15 Şubat 2016, 16:44

İstanbul’un ilk, Türkiye’nin ikinci Yeryüzü Pazarı, ‘Tarladan tezgaha’ konseptiyle Şile’nin elli yedi köyünden yerel halkın ata tohumlarıyla ürettiği yiyecekler satışa sunuldu. Şile Doğal Ürünler Pazarı, Dünya Slow Food Birliği patronunu ve Türkiye’den pek çok temsilcisini ağırladı.

yeryuzu-pazari-gidahattiŞile Yeryüzü Pazarı Dünya Slow Food hareketi öncülerini bir araya getirdi. Şile Belediyesi ev sahipliğinde yapılan Dünya Slow Food birlikleri buluşmasına; İtalya’dan Slow Food Genel Sekreteri Paolo Di Croce, Türkiye, Balkanlar, Ortadoğu sorumlusu Michele Rumiz, Fikir Sahibi Damaklar kurucusu Defne Koryürek ve Türkiye’nin Foça, Urla, Trakya, Çanakkale, Gökçeada, Seferihisar gibi yerlerinden Slow Food Birliği Temsilcileri katıldı.

İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarı’nı ziyarete gelen temsilciler, pazardaki lezzetleri tadarak, ürünler hakkında bilgi edindi. Ziyaretçiler, Şile’nin özel kestane balı, mayalı ekmeği, mevsim sebze ve meyveleri, ata tohumlarından yetiştirilmiş otları, Şile’nin meşhur Şile Bezi gibi tezgâh ürünlerine de büyük ilgi gösterdi.

Slow-Food-Paolo-Di-Croce-gidahattiİtalya’dan İstanbul’a Slow Food öncüleri Şile’de

Slow Food Birliği temsilcileri , pazarda satılan ürünler ve yapımı hakkında bilgi aldı. Genel Sekreter Di Croce Şile’de üretilen ve ilk defa tattığı özellikle bal sirkesi gibi ürünlere hayranlığını dile getirdi. Paolo Di Croce Şile Doğal Ürünler Pazarı için “Harika bir Pazar, tattığım her şey çok lezzetliydi. Dünya Slow Food konseyi olarak burada bulunmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Toplantıda Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ve yapılması hedeflenen Slow Food Hareketleri üzerine, Earth Market uygulamasının daha söz sahibi bir yapıya kavuşturulması adına bilgi alışverişinde bulunuldu. Gerçekleştirilen toplantının ardından Slow Food Birliği Genel Sekreteri Paolo Di Croce, Türkiye, Balkanlar ve Ortadoğu sorumlusu Michele Rumiz başta olmak üzere tüm Slow Food Birliği temsilcilerine Şile bezinden yapılan fularlar hediye edildi.

Çiftçiler sadece kendi ürettiklerini satıyor

Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food tarafından desteklenen ve mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metodları ile üretilmiş doğal ürünlerin uluslararası adresi Şile Doğal Ürünler Pazarı Yeryüzü Pazarı’nın İstanbul’daki ilki…
İstanbul'un en geniş orman ve tarım alanına sahip olan Şile’nin 57 köyünden yerel halkın ürettiği, tamamen doğal ürünlerin yer aldığı Şile Doğal Ürünler Pazarı İstanbul’un ilk yeryüzü pazarı olarak 15 Kasım 2015’te tescillendi. Dünyada sadece 44 tane bulunan yeryüzü pazarının 45.’si Şile Doğal Ürünler Pazarı oldu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.