AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Silahlanmanın küresel faturası 1.7 trilyon dolar

Silahlanmanın küresel faturası 1.7 trilyon dolar
6 Mayıs 2018, 13:47

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) raporuna göre, 2017 yılında küresel savunma harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 1,1 oranında artarak 1.7 trilyon dolar oldu. Rusya’nın askeri harcamalarında 1998 yılından bu yana ilk kez düşüş gözlenen geçen yıl Türkiye, 18.2 milyar dolar askeri harcaması ile 15’inci sırada yer aldı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) dünya askeri harcamalarına ilişkin yıllık raporunu açıkladı.

Yıllar itibariyle dünya askeri harcamaları

*1991 yılı Sovyetler Birliği verilerine ulaşılamadığı için hesaplanmamıştır.

Kaynak: Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü Raporu

Küresel savunma harcamaları yüzde 1,1 arttı

Rapora göre, küresel savunma harcamaları 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 1,1 oranında artarak 1 trilyon 739 milyar dolar oldu.

ABD, askeri harcamalarının sabit kalmasına rağmen geçen yıl 610 milyar dolarlık savunma bütçesiyle, listede ilk sırayı alırken, dünya genelinde savunmaya yapılan yatırımların üçte birini gerçekleştirdi.

Askeri harcamalarında artış devam eden Çin, 228 milyar dolar harcamayla ikinci sıradaki yerini korurken, ABD'nin savunma bütçesi, ikinci sıradaki Çin'in yaptığı askeri harcamaların 2,2 katını buluyor.

Askeri harcamalarını bir yılda yüzde 20 azaltarak 66,3 milyar dolara çeken Rusya, listede üçüncü sıradan dördüncü sıraya geriledi. Raporda, askeri harcamaları 1998 yılından bu yana ilk kez düşüş gösteren Rusya’nın savunma bütçesindeki azalmanın, ekonomik durumla ilişkisi olduğu belirtildi.

Buna karşılık Suudi Arabistan 69,4 milyar dolar savunma harcamasıyla listenin üçüncü sırasına yükseldi.

Türkiye, 18,2 milyar dolarla 15’inci sırada

2016 yılında altıncı sırada olan Hindistan, geçen yıl 63,9 milyar dolarlık askeri harcama ile Fransa’nın önünde beşinci sıraya çıkarken, Fransa 57,8 milyar dolarla altıncı sıraya indi.

Dokuzuncu sıradaki Almanya'nın savunma harcamaları ise geçen yıl 44 milyar 300 milyon dolarla, 1999 sonrasının en yüksek düzeyine çıktı.

Türkiye, geçen yıl 18,2 milyar dolarlık savunma harcamasıyla, 2016 yılı listesinde olduğu gibi yine 15’inci sırada yer aldı.

İlk 15’teki ülkelerin askeri harcamaları toplamı 1 trilyon 396 milyar dolar oldu.

NATO ülkelerinin toplam harcaması 900 milyar dolar

Avrupa'nın toplam savunma harcamaları 2017'de bir yıl öncesine göre yüzde 2,2 oranında gerilerken, savunmaya en fazla kaynak ayıran Avrupa ülkeleri arasında Fransa 57 milyar 800 milyon dolarla altıncı, İngiltere ise 47 milyar 200 milyon dolarla yedinci sırayı aldı.

Çin tedirginliği Asya’da harcamaları artırdı

Asya ülkeleri Çin'le aralarındaki gerginlik nedeniyle savunma harcamalarını on yılda yüzde 59 oranında artırdı.

NATO'nun 29 ülkesi 2017 yılında savunmaya toplam 900 milyar dolar harcarken, bu tutar savunma için yapılan küresel harcamaların yüzde 52'sine karşılık geliyor.

petrol-uretimi-suudi-arabistan-gidahattiMilli gelirden savunmaya en büyük payı Suudi Arabistan ayırıyor

Savunmaya yapılan harcamalar geçen yıl dünya genelinde gayri safi hasılanın yüzde 2,2'sine yükseldi. Böylece kişi başı savunmaya harcanan miktar 230 dolara çıktı.

Ancak bu rakam ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösteriyor.

Milli gelirinden savunmaya en fazla kaynak ayıran ülkelerin başında yüzde 10 oranıyla Suudi Arabistan gelirken, savunma bütçesi en düşük olan Japonya, gayrı safi milli hasılasının sadece yüzde 0,9'unu savunmaya harcadı. Almanya'da ise bu oran yüzde 1,2 oldu.

ABD, NATO ülkelerinden, milli gelirinin yüzde 2'sini savunmaya ayırmalarını talep ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.