AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sigara içmek DNA üzerinde iz bırakıyor!

Sigara içmek DNA üzerinde iz bırakıyor!
23 Eylül 2016, 14:15

Yeni bir çalışmaya göre sigara içmek, DNA molekülündeki kimyasal kodu değiştirerek DNA üzerinde iz bırakıyor ve bazı durumlarda gen aktivitesini değiştirebiliyor. Sigara bırakıldıktan sonra bu moleküler değişimler orijinal haline dönse de, bazı değişimler kalıcı olabiliyor.

Araştırma, Circulation: Cardiovascular Genetics dergisinde yayınlandı.

ABD’nin North Carolina eyaletindeki Çevresel Sağlık Bilimleri Ulusal Enstitüsü’nün Epidemiyoloji Branşı biriminin başındaki isim olan Dr. Stephanie J. London araştırmayla ilgili bilgi verdi.

Dr. J. London, uzmanların, sigara içmenin DNA molekülü üzerinde değişime yol açtığını bildiklerini, şu anda bu değişikliklerin ne kadar yaygın olduğunu ve ne anlama geldiğini öğrenmekte olduklarını söyledi.

Dr. J. London, “değişimlerin DNA için ‘zararlı’ olup olmadığını bilmiyoruz. Bunu öğrenmemiz için daha çok çalışma yapılması gerekiyor. Biz, DNA’daki değişimin gen ifadesini etkileyebileceğini söylüyoruz.” şeklinde konuştu.

laboratuvar-gidahatti

Araştırma detayları

Araştırmacılar önceden yapılan yaşlanmayla ilgili bir çalışmadaki 16 katılımcı grubuna ait verileri bir araya getirdi. Veriler için toplamda 15.000 katılımcının kan örnekleri, metilasyon olarak bilinen bir tür DNA değişimini belirlemek amacıyla analiz edildi

Araştırma ekibi halen sigara içen 2.433 kişinin, sigarayı bırakmış olan 6.518  kişinin ve hiç sigara kullanmayan 6.596 kişinin verilerini karşılaştırdı.

dna-gidahatti

Sigara kullananların genleri etkileniyor

Sigara kullanmaya devam edenlerin genlerinde 7.000 civarı genin etkilendiği görüldü.

Araştırmanın başındaki isim olan, Harvard Tıp Fakültesi, Israil Deaconess Tıp Merkezi’nden Roby Joehanes, etkilenen genlerin çoğunun farklı kanser türlerinde, yüksek tansiyonda ve sigara içmenin sağlık üzerindeki diğer etkilerinde etkili olduğunu öne sürdü.

Joehanes, DNA değişimleri, gen ifadesi ve hastalıklar arasındaki ilişkinin tam olarak belirlenmesi için ilave çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.