AramaArama
Gıda Hattı

Sigara içenlerde koronavirüs sonrası antikor seviyesi düşebilir!

13 Ağustos 2021, 20:42
Paylaş
Sigara içenlerde koronavirüs sonrası antikor seviyesi düşebilir!

Yeni bir araştırma, sigara içen kişilerin koronavirüs aşısı yaptırdığında antikor seviyelerinin düşebileceğini gösterdi.

Henüz hakem onaylı bir dergide yayınlanmayan, yayın öncesi sunucu medRxiv’e yüklenen çalışma, Japonya’da yapıldı.

3 ay önce Pfizer – BioNTech aşısı yaptıran, 32 ile 54 yaş arasındaki 378 sağlık çalışanından alınan kan örnekleri incelendi. Araştırmacıların ilk bulgusu, yaşlı bireylerdeki antikor seviyesinin daha düşük olması oldu. Bu, benzer çalışmaların sonuçlarını teyit eder nitelikte.

Veriler yaşa göre ayarlandıktan sonra, düşük antikor seviyesine yol açan risk faktörlerinin, sigara içme alışkanlığı olan erkek olmak olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, cinsiyete göre düşük antikor farkını, erkeklerdeki sigara içme oranının kadınların 2 katı olmasına bağladı. Geçmişte sigara içenlerde antikorların düşmediği belirlendi.

Bu da, aşı yaptırmadan önce sigarayı bırakmanın, Pfizer aşısının etkinliğini arttırabileceğini gösterdi. Araştırmacılar henüz konunun yeni çalışıldığını, sigara içme ve aşılama arasında güçlü bir bağlantı kurmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Nisan ayında Diabetes/Metabolism Research and Reviews dergisinde yayınlanan gözlemsel bir araştırmada da, düzenli olarak sigara içenlerde, içmeyenlere kıyasla daha az antikor bulunduğu belirlenmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.