Gıda Hattı

Sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi - Sigara zammı 2022 fiyatları tablosu - Hangi sigara kaç TL?

30 Ocak 2022, 21:51
Paylaş
Sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi - Sigara zammı 2022 fiyatları tablosu - Hangi sigara kaç TL?
Sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi sorgulaması, 2022 yılının ilk günlerinde gelen zam sonrası sürekli olarak merak ediliyor. ÖTV'ye gelen yüzde 47'lik zam sonrası sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi ve sigara zammı 2022 fiyatları tablosu en çok aranan konular arasında yer alıyor. Peki 2022 güncel sigara fiyatları ne kadar oldu?

Sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi sorgulaması, 2022 yılının ilk günlerinde gelen zam sonrası sürekli olarak merak ediliyor. ÖTV'ye gelen yüzde 47'lik zam sonrası hangi sigara kaç TL oldu soruları en çok aranan konular arasında yer alıyor.

Bilindiği gibi 4 ocak 2022 tarihinde birçok sigara fiyatlarına zam gelmişti. Bir kaç gün arayla gelen sigara zammı sonrası herkes kullandığı sigaranın fiyatını araştırmaya başlamıştı. Peki 2022 güncel sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi ve sigara zammı 2022 fiyatları tablosu...

Sigara fiyatları 2022 güncel fiyat listesi

KENT FİYATLARI

Kent Dark Blue, Dark Blue Long, Switch 22 TL
Kent D-Range Blue, Grey, Blue Long, Grey Long 22 TL
Kent Blue, Grey, White 23 TL
Kent Slims Black, Grey 25 TL

PHILIP MORRIS

Marlboro Edge 23.00 TL
Marlboro Edge Blue, Sky 23. TL
Marlboro Touch Blue, Gray, White 24 TL
Marlboro Red / Touch 25 TL

Parliament 25.5 TL
Parliament Midnight Blue 24.5 TL

Muratti 23 TL
Muratti Blu 22 TL

Lark 22 TL

Chesterfield 21.5 TL

L&M 21.5 TL

IMPERIAL TOBACCO

Davidoff Slims 25 TL
Davidof 25 TL
Davidoff C Line Blue 22 TL
Bianca 23 TL
Polo 21.5 TL
West 21 TL
West Grey SL 22 TL
Imperial Classic Red SL 22.00

JAPAN TOBACCO

Winston Slender Dark Blue & Deep Blue 22 TL
Winston Slender 22 TL
Winston Dark Blue & Deep Blue 22 TL
Winston 23 TL
Winston Xsence Black & Gary 24 TL

Camel Slender 21.5 TL
Camel 22 TL

LD 21.5 TL

Monte Carlo 21.5 TL
Monte Carlo Slender 21.5 TL

BRITISH AMERICAN TOBACCO

Kent Dark Blue, Dark Blue Long, Switch 22 TL
Kent D-Range Blue, Grey, Blue Long, Grey Long 22 TL
Kent Blue, Grey, White 23 TL
Kent Slims Black, Grey 25 TL

Rothmans 21.5 TL

Tekel 2000 21.5 TL

Tekel 2001 21.5 TL

Viceroy 22 TL

Pall Mall 22.00 TL

Samsun 22.00 TL

Maltepe 22.00 TL

Sigara fiyatları 2022 güncel

Sigara fiyatları 2022 güncel

Sigara fiyatları 2022 güncel

Sigara

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde konu hakkında bilgi vermek, farkındalık oluşturmak ve kullananların sigarayı bırakma kararı almalarını sağlamak amacıyla Ankara'da bir alışveriş merkezinde etkinlik düzenledi.

Etkinliğe katılan vatandaşlara karbonmonoksit ölçümü yapıldı. 0-3 ppm normal, 4-6 ppm pasif içici, 7 ve üzeri ppm'in ise bağımlı olarak tanımlandığı ölçüm sonuç değerlerine göre bağımlılar, sigarasız sağlıklı bir hayatın ilk adımını atmaları yönünde teşvik edildi.

SİGARA BIRAKMA YOLLARI

Uzmanlar tarafından tütün ve tütün ürünlerinin zararları, neden olduğu hastalıklar, pasif içicilik, sigarayı bırakmanın yolları konuları anlatıldı. Karbonmonoksit ölçüm sonucu yüksek değerde çıkan vatandaşlara, destek alabilecekleri Sigara Bırakma Poliklinikleri ve ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı hakkında bilgi verildi. Ayrıca katılımcılar, yanlarında bulunduğu takdirde sigara paketlerini etkinlikte yer alan sigara atık kutusuna atma ve hemen orada sigarayı bırakma kararı alma yönünde teşvik edildi.

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinliklerde broşürler ve çeşitli hediyeler verildi.

Konu hakkında hazırlanan mesajlar ve etkinlik fotoğrafları Sağlık Bakanlığının, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünün (Sağlıklı Yaşa) ve İl Sağlık Müdürlüklerinin resmi sosyal medya hesaplarından #HavanıKoruve #SigarayıBırakmaGünüetiketleriyle paylaşıldı.

Vatandaşların ve medyanın yoğun ilgi gösterdiği Ankara'daki etkinlikte 368 kişinin karbonmonoksit ölçümü yapıldı. Sonuçlara göre 368 kişiden 36'sı sigara kullanmıyor, 141'i pasif içici ve 191'i bağımlı.

SİGARANIN İÇİNDEKİ MADDELER NELER?

Sigaranın içerisinde yer alan maddeler sigaranın ölümcül olmasını sağlıyor. Sigaranın içinde yapılan incelemeler sonrasında 4000'e yakın farklı kimyasal madde bulunuyor. Bu maddelerin her biri insan sağılığına olumsuz etkiler veriyor. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal maddeler herkezin merak ettiği bir konudur. Bu maddeler araştırılarak, insan sağlığına hangi zararları vermiş olduğu öğreniliyor. Sigaranın içinde yer alan ve ölümcül riskler oluşturan maddeler şunlardır;

 • Bütan
 • Polanyum
 • Metanol
 • Nikotin
 • Arsenik
 • Amonyak
 • DDT
 • Toluen
 • Hidrojen siyanür
 • Radon
 • Naftalin

Bu maddeler en çok zarar verenler arasında yer alıyor. Geri kalan maddelerin etkisi de bu maddeler kadar büyüktür.

SİGARANIN YOL AÇTIĞI HASTALIKLAR

Dünyada sigara kullanan insan sayısı bir hayli fazladır. Tütün ürünleri içindeki maddeler sebebiyle insan üstünde pek çok etki bırakıyor ve hastalıklara yol açıyor. Sigara kullanan kişilerde ölüm riski bulunan hastalıklar görülür. Sigaranın uzun süre kullanımı sonrasında özellikle kanser riski çok yüksektir. İnsanlar zararlı olan bu sigarayı içerek, sağlıklarına zarar veriyor. Sigara ciğerlere vermiş olduğu hasarlarla insanların sağlığını çok etkiliyor. Sigara kullanan kişilerde görülen pek çok etki vardır. Özellikle nefes alıp verişi bile diğer insanlardan daha farklıdır. Sigara içenlerin karşılaşacağı sağlık problemleri şu biçimde sıralanabilir;

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Ağız kokusu ve dişlerin sararması
 • Gastrit ve ülser
 • Damalarda tıkanma
 • Cilt kanseri ve ciltte sararmalar
 • KOAH
 • Akciğer hastalıkları

SİGARAYI BIRAKTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Zencefil, toksinlerin solunum sisteminden uzaklaştırılmasına yardımcı olan anti-enflamatuar (iltihap karşıtı) özelliklere sahiptir. Potasyum, magnezyum, beta-karoten ve çinko gibi birçok vitamin ve mineral içerir.

Bazı zencefil ekstrelerinin akciğer kanseri hücrelerini öldürdüğü de bilinmektedir. Bir bitki olarak birçok yemeğe zencefil ekleyebilir veya zencefil çayı şeklinde tüketebilirsiniz.

ZERDEÇAL:

'Altın baharat' olarak da bilinen zerdeçal, anti-enflamatuar (iltihap karşıtı) özellikleri sayesinde ciğerlerimizin temizlenmesine de yardımcı olur.

ELMA:

"Günde bir elma doktoru evden uzak tutar" atasözünü biliriz. Çok çeşitli flavonoidler, vitaminler ve antioksidanlar, özellikle de akciğer hastalıklarına karşı etkin bir şekilde savaşmamıza yardımcı olan C vitamini içerir.

SARIMSAK:

Güçlü bir antibiyotik ajan olarak işlev gören ve akciğerlerimizi tıkayan solunum yolu enfeksiyonlarının üstesinden gelmeye yardımcı olan allisin adı verilen bir bileşik içerir.

Sarımsak aynı zamanda iltihabı azaltmaya, astımı iyileştirmeye ve akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

YEŞİL ÇAY:

Yeşil çay, kalp-damar sağlığını iyileştirmede etkili olan, çeşitli kanserlere karşı koruyan ve sıvıları ciğerlerimizden alan güçlü antioksidanlar içerir.

Yeşil çayın içinde bulunan şifalı bitkiler antimikrobiyaldir, ciğerlerimizin içlerinden mukusun gevşemesine yardımcı olur.

TURPGİLLER:

Bu sebzelerde bulunan klorofil detoksifiye edici görevi görür ve kanın süzülmesinde ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasında yardımcı olur.

Brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası vb. bağışıklık sistemimizi güçlendiren C vitamini bakımından zengindir.

Meyve (portakal, limon, nar) ve sebzeler (havuç, kereviz, salatalık, kabak, patlıcan) Sigara, kalsiyum minerali ile C ve D vitaminleri gibi önemli besin maddelerinin emilimini engeller. İçilen yalnızca bir sigara bile vücuttan 25 mg C vitamininin boşalması anlamına gelir.

Araştırmalar daha fazla meyve sebze tüketmenin hem eksilen vitamin, mineral depolarını takviye edeceğini hem de sigara içme isteğinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Sigarayı bırakmaya başladığınızda yiyeceklerin tadı daha iyi gelmeye başlar ve lezzetler daha belirgindir, yiyeceklerden daha çok keyif alırsınız.

GİNSENG ÇAYI:

Bazı araştırmalar, ginsengin nikotin bağımlılığı için tedavi edici olabileceğini düşündürmektedir çünkü ginseng beyinde zevkle ilgili olan ve tütün içerken bırakılan bir nörotransmiter olan dopaminin etkisini zayıflatabilmektedir. Ginseng çayı içmek, sigara içmenin cezbediciliğini azaltabilir ve daha az keyifli hale getirebilir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ:

Yapılan çalışmalarda sigara içenlerin çoğu süt içmenin sigaralarına acı, keskin bir tat verip tadının kötüleştiğini bildirmiştir. Dolayısıyla süt içmek sigaradan uzak kalmak için bir yardımcı olabilir.

PATLAMIŞ MISIR:

Sigarayı bırakırken devamlı bir atıştırma dürtüsü hissedebilirsiniz. Çünkü ellerinizi ve ağzınızı sigarayla meşgul tutamazsınız ve başka şeyler ararsınız. Eğer iştahınız artmışsa veya yemek yemeyi durduramıyormuş gibi hissediyorsanız Amerikan Kalp Derneği'nin önerisi patlamış mısır yemek.

Sizi meşgul etmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olarak sigara içme dürtüsünü azaltır. 1 bardak yağsız/tuzsuz patlamış mısır sadece 65 kalori içerir, patlatırken de geçen süre ile meşguliyet artar.

DONDURULMUŞ SİYAH ÜZÜM:

Amerikan Kalp Derneği sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan şeker krizlerinin önüne geçmek için dondurulmuş siyah üzüm önerisinde bulunuyor. Dondurulduğu için hem yemek için belli bir süre geçecek hem de şeker istekleri baskılanmış olacaktır sonucuna varılmış.

TARÇIN ÇUBUĞU:

Tarçın çubuğunu emmek güzel bir tat verip kalorisiz bir çözüm sunuyor. Aynı zamanda elde de tutulup, oynanabileceği için sigaradan uzak tutacağı yönünde öneriler bulunuyor.

Sigarayı bırakmaya çalışırken ne tüketilmemesi gerektiğini bilmek de yardımcı olacaktır. Alkol, kafein, et, şekerli veya baharatlı yiyecekler sigaranın tadını arttırır ve içmeye teşvik eder.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.