AramaArama
Gıda Hattı

Sıcaklığa bağlı her 3 ölümden 1’inin sebebi insanlar!

1 Haziran 2021, 16:23
Paylaş
Sıcaklığa bağlı her 3 ölümden 1’inin sebebi insanlar!

İklim krizini doğan bir güneş gibi düşünebilirsiniz. Güneş doğdu, henüz öğlen olmadı, ancak güneş ışınları üzerimize gelmeye başladı…

Yeni modellere göre 1991 ile 2018 yılları arasında, yazın gerçekleşen sıcaklığa bağlı her 3 ölümden 1’i son dönemde artan sıcaklıklar nedeniyle gerçekleşti.

Bir diğer değişle, insanların neden olduğu iklim değişikliği ve sıcaklık artışı olmasaydı çok daha az insan yaşamını yitirecekti.

Bu sonuçlar Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir araştırmada elde edildi.

| AB'nin iklim değişikliği kaynaklı yıllık ekonomik kaybı 12 milyar avro |

İklim değişimine bağlı yüzbinlerce ölüm!

Ekvador ve Kolombiya’da, sıcaklığa bağlı tüm ölümlerin 4’te 3’ü, insanların neden olduğu emisyonlara bağlı olarak artan sıcaklıklarla bağlantılı.

Araştırmacılar, “Dünyanın birçok yerinde, insan faaliyetine bağlı sıcaklık artışıyla ilişkili ölümler, her yıl yüzbinlerce insanın ölümüne neden oluyor.

Üstelik bu, sıcaklık artışı yalnızca 1 °C ile sınırlıyken gerçekleşti. Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen en katı iklim hedefleri sıcaklık artışını 1.5-2 °C ile sınırlı tutmayı hedefliyor” diyerek uyarıda bulundu.

| UNESCO: 2030'a doğru Dünya'nın en büyük sorunu iklim değişikliği! |

Çalışma kapsamında insanların fosil yakıt kullanmadığı bir senaryo ile mevcut dünya koşulları kıyaslandı. 43 ülkedeki 732 konuma ilişkin sağlık ve iklim verileri kullanılarak bir simülasyon oluşturuldu. Her konumda, yıllık ortalama sıcaklık artışının iklim değişimi senaryosunu arttırdığı görüldü.

İnsanların emisyona neden olmadığı normal koşullarda, yaz boyunca sıcaklık 21,5 °C civarındaydı. 2010’lu yıllardaki gerçek koşullar altında ise sıcaklık 23 °C’ye ulaştı. Bu fark ilk bakışta küçük görünse de genel tablo üzerinde ölümcül sonuçları oluyor.

Araştırmanın yazarları her bir kıtada insanların neden olduğu iklim değişiminin sıcaklıkla bağlantılı ölümlerdeki keskin bir artışa denk geldiğini belirledi. Düşük ve orta gelirli ülkelerin en fazla etkilenen ülkeler olduğu görüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.