Gıda Hattı

Sıcaklar ticareti de etkiliyor

2 Ağustos 2015, 15:05
Paylaş
Sıcaklar ticareti de etkiliyor

Türkiye ile Avrupa arasındaki ticaret yolunun en önemli bağlantı noktalarını oluşturan Bulgaristan ve Romanya, hava sıcaklıklarını gerekçe göstererek yüksek tonajlı araçları gün içinde yürütmeme kararı aldı. Bulgaristan bu kararını Eylül ayına kadar sürdüreceğini açıklarken, Romanya ise günlük hava tahminlerine göre karar vereceğini bildirdi.

Bulgaristan, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri ile yaptığı ticaretin en önemli geçiş noktasında bulunuyor. Karayolu ile ihracat yapan firmaların büyük çoğunluğu bu ülkenin sınır kapısından geçerek Avrupa’ya ulaşıyor. Ancak Bulgaristan, bu ticareti olumsuz yönde etkileyecek asfalt koruma kararını devreye aldı. Sıcak havalarda yüksek tonajlı araçların asfaltlara zarar vermesini gerekçe göstererek, 20 tonun üzerindeki araçların Eylül ayına kadar 13:00-21:00 saatleri arasında geçiş yapmasına müsaade edilmeyecek. Nedeni ise aşırı sıcaklarda ülkedeki asfalt yolların zarar görmesi.

Benzer bir kararı bir süre önce Romanya da aldı. Hava sıcaklıkları belirli seviyenin üzerine çıktığında 7,5 ton ve üzeri araçlara sürüş kısıtlaması getirileceği açıklandı.

Bulgaristan’ın bu uygulamayı hemen hemen her yıl yaptığını belirten Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, şunları söyledi:

“Çok daha sıcak ülkelere de karayolu ile taşımalar yapıyoruz. Ancak o ülkelerde bu tür kararlar alınmıyor.

Dünya ekonomisinde görülen dalgalanmaların etkisiyle ihracatımızın düşüşte olduğu bir dönemdeyiz. Yapılan bu düzenleme sektörü yavaşlatabileceği gibi, ihracat rakamlarımıza da olumsuz etki edebilir. Türkiye’den çıkan araçların teslimatları zamanında yerine getirememe ihtimalleri var. Üstelik Eylül ayında kadar sürecek bir karardan bahsediliyor. Firmaların lojistik planlamaları yeniden düzenlenmeye başlandı. Avrupa’ya geçiş sürelerimiz uzadığı için ya Intermodal ve RO-RO taşımalara yöneliyoruz ya da minivan adını verdiğimiz küçük araçlar ile hareket etmeye çalışıyoruz”

Bulgaristan’ın uyguladığı kısıtlamalar ve aldığı kararlar nedeniyle Türkiye lojistik sektörünün uğradığı zararın ardı arkasının gelmediğini dile getiren Ankara, geçtiğimiz aylarda sınır kapılarında yavaş yapılan işlemler nedeniyle oluşan gecikmelerden, Türkiye lojistik sektörünün yaklaşık 30 milyon avro zarar gördüğünü, daha önce de geçiş belgesi ile ilgili problemler çıkardıklarını hatırlattı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.