AramaArama
Gıda Hattı

Sıcak havalarda egzersiz yaparken vücudumuz dengeyi nasıl sağlar?

10 Ağustos 2021, 12:27
Paylaş
Sıcak havalarda egzersiz yaparken vücudumuz dengeyi nasıl sağlar?

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Ancak yaz aylarında artan hava sıcakları dolayısıyla egzersiz yapmak bir hayli zor olabilmektedir. Sıcak havalarda egzersiz yaparken vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

İnsanlar hayatlarının her döneminde egzersiz yaparak zinde kalıp, hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilir. Bedenlerimizi birer makineye benzetebiliriz. Ne kadar egzersiz yaparsak bedenlerimiz de o kadar aktif ve zinde kalırlar. Ancak bu makine toplam enerjinin sadece %25’ini harekete dönüştürebilmektedir. Geri kalan enerji ise ısı olarak çıkar. Bu ısının vücudun sıcaklığını sabit tutmak için dışarı atılması gerekir.

Peki, sıcak havalarda egzersiz yaparken vücudumuzda neler olur?

  • Öncelikle sinir sistemi devreye girer ve vücudumuzu soğutmak için bir mekanizma faaliyete geçer. Cildimizin yüzeyine yakın kan damarları genişler ve bu damarlar kanımızdan çevreye ısı yayar.  Daha fazla ter üretimi olur ve bu ter buharlaştıkça bizi soğutur.
  • Aslında mekanizma tam da burada zorlanma başlar. Hava ne kadar nemli ve sıcak olursa dışarıya ısı vermek zorlaşır. Benzer şekilde ter de nemli havada buharlaşamaz.
  • Dolayısıyla mide bulantısı, baş dönmesi, tüylerin diken diken olması gibi sıcak bitkinliği belirtileriyle karşılaşırız.
  • Nottingham Trent Üniversitesi'nde spor performansı ve sağlığı üzerine araştırma yapan öğretim görevlisi Katy Griggs vücudumuzu bu zorlu şartlara kademeli olarak ne kadar çok maruz bırakırsak bir dahaki sefere vücudumuzun daha az tepki vereceğini söylüyor.
  • Griggs‘e göre vücudumuz bu duruma adapte olarak daha erken terleme başlayacak, daha fazla kan üretecek ve bu kan vücudumuzda daha verimli dolaşacaktır. Dolayısıyla vücut sıcaklığı daha kolay düşecektir.

Son olarak Katy Griggs egzersize birden bire başlamaktansa yavaş yavaş, kademeli olarak başlamanın yararlı olacağını ve vücudun bu şartlara adapte olduktan sonra egzersiz temposunu arttırmak gerektiğini belirtmiştir.

Unutmamak gerekir ki sıcak havalarda egzersiz yapmadan önceki gece ne kadar kaliteli uyuduğumuz ve neler yediğimiz de egzersiz performansını etkileyecektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.