Gıda Hattı

SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi! GSS primlerine yüzde 41 zam yapıldı!

21 Ocak 2022, 17:08
Paylaş
SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi! GSS primlerine yüzde 41 zam yapıldı!
SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi! GSS primlerine yüzde 41 zam yapıldı! Yüzbinlerce insana SGK'dan kötü haber geldi. Genel Sağlık Sigortası primlerine dev zam yapıldı.

SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi! GSS primlerine yüzde 41 zam yapıldı! Genel Sağlık Sigortası primlerinin fiyatı 5 yılda 3 kat artarken, son yapılan zammın oranı ise yüzde 41 oldu.

Yeni yılda akaryakıttan elektriğe zamlanmayan ürün kalmadı. Fiyat artışlarından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de nasibini aldı.  GSS primleri yüzde 41 civarında artırılarak 150.12 liraya çıkarıldı. Sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları GSS prim miktarı 107.33 liraydı.

Durumdan şikâyetçi olan pek çok yurttaşın CHP Genel Merkezi’ni arayarak sorunlarını aktardığı belirtildi. Yapılan değişikliğin yaklaşık yüzde 41 zam anlamına geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, duruma tepki gösterdi.

SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi!
SGK'dan binlerce kişiyi üzecek haber geldi!

BEŞ YILDA ÜÇ KAT ARTTI

Primlerin son beş yılda yaklaşık üç kat arttığını vurgulayan İlgezdi, “2017’de GSS primleri 53.33 liraydı. 2020’de bu 88.29 TL’ye yükseldi. Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor” dedi.

İlgezdi, “Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz. Böyle ülke yönetilmez” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

SGK

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.