Gıda Hattı

Sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzümü 50 YTL'den satıldı

27 Ağustos 2006, 17:15
Paylaş

Manisa'nın Salihli ilçesinde sezonun ilk çekirdeksiz kurumu üzümü, Salihli Ticaret Borsası'na geldi. Kemerdamları köyünden üretici Mehmet Kurt'un getirdiği 50 kg. çekirdeksiz kuru üzümü. 50 YTL'den tüccar Zafer Erol aldı.
Borsaya sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzümünün gelmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törene AK Parti Manisa milletvekili İsmail Bilen, Salihli Kaymakamı İsmail Hakkı Develi, Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Arif Koşar, Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yunus Çelik, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Talat Zurnacı ve davetliler katıldı. Kuru üzüm rekoltesinde geçen yıla oranla düşüş olduğunu belirten Borsa Başkanı Çelik, "Geçen yıl rekoltemiz 270 bin tondu, bu yıl 221 bin ton oldu. Böyle bir ortamda bir kilogram üzümün maliyeti bin 30 YTL'dir. Türkiye'de üzümün yüzde 20'sini ilçemiz çiftçileri üretmektedir. Bu yıl sekiz köyde bin 600 çiftçiye ...

Manisa'nın Salihli ilçesinde sezonun ilk çekirdeksiz kurumu üzümü, Salihli Ticaret Borsası'na geldi. Kemerdamları köyünden üretici Mehmet Kurt'un getirdiği 50 kg. çekirdeksiz kuru üzümü. 50 YTL'den tüccar Zafer Erol aldı.
Borsaya sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzümünün gelmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törene AK Parti Manisa milletvekili İsmail Bilen, Salihli Kaymakamı İsmail Hakkı Develi, Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Arif Koşar, Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yunus Çelik, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Talat Zurnacı ve davetliler katıldı. Kuru üzüm rekoltesinde geçen yıla oranla düşüş olduğunu belirten Borsa Başkanı Çelik, "Geçen yıl rekoltemiz 270 bin tondu, bu yıl 221 bin ton oldu. Böyle bir ortamda bir kilogram üzümün maliyeti bin 30 YTL'dir. Türkiye'de üzümün yüzde 20'sini ilçemiz çiftçileri üretmektedir. Bu yıl sekiz köyde bin 600 çiftçiye ilaç kalıntısı konusunda seminerler verdik. TARİŞ ve ihracatçılar biraraya gelirse, üzümün tonunu 200 dolardan fazlaya satabiliriz. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nın hayata geçirmeyi düşündüğü Üzüm Tanıtım Platformu uygulanırsa üzümümüzün tanıtımı en iyi şekilde yapılacaktır." diye konuştu.
STSO Başkanı Zurnacı ise Türkiye'nin iç piyasadaki kuru üzüm tüketimi kişi başına bir avuç, yani yaklaşık 250 gramken hiç üretimi olamayan İngiltere'nen bin 250 gram olduğunu söyledi. TOBB Başkan Yardımcısı Koşmaz da, "Ülkemizde ve bölgemizde son yıllarda geleneksel tarım ürünleri yetiştiren üreticilerimiz, ürünlerinin değerlendirilmemesinden dolayı mağdur. Yaklaşık 250 bin ton üzüm değerlendirilemezse, bölgemiz üreticisi sıkıntılı bir dönem yaşayacak. Bu sebeple üretici birliklerinin mutlaka desteklenmesi gerekir." şeklinde konuştu.
Öte yandan sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzümü satışından elde edilen 5 bin 500 YTL'lik gelir,ihtiyaç sahibi öğrenciler için kullanılacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.