AramaArama
Gıda Hattı

"Sezaryende ve antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz"

3 Mart 2016, 14:19
Paylaş
"Sezaryende ve antibiyotik kullanımında dünya birincisiyiz"

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) tarafından düzenlenen “4. Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresinde konuşan Prof. Dr. Raşit Vural YAĞCI, anne sütü bir beslenme hakkıdır. Anne sütü çocuğun beden sağlığı ve akıl sağlığı için oldukça önemli.” dedi.

4. Fetal hayattan çocukluğa uzanan ilk 1000 Gün hakkında gebe ve çocuk beslenmesine dair herşeyin konuşulduğu, kongrenin ilk oturumuna Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun DEMİR ve Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe ÖZFER ÖZÇELİK başkanlık etti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Gastroenteroloj, Hepatoloji ve Beslenme Bölümü Prof. Dr. Raşit Vural YAĞCI, “İlk 1000 Gün: Evreni Yaratan Gücün İnsanoğlu İçin Öngördüğü Kurgu? Bu Kurgunun Ruhunda Bir Ülkede Devlet Projesi Yaratılabilir mi?” başlığı çerçevesinde konuştu.

Raşit-Vural-Yağcı-2-gidahattiHayatın en önemli dönemini, anne karnında geçen ve bebeklik çağını kapsayan ilk 1000 gün olarak değerlendiren Yağcı, şunları kaydetti: “Bundan daha hızlı geliştiğimiz, başka bir dönem olmadığı için sağlıksız beslenmenin zararını o bebek çekiyor. Bu inanılmaz bir büyüme. İlk bir yıl içinde 3 kat büyürüz. Büyüme dışında gelişmenin de oldukça önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Annelerin bebeklerini sadece karın doyurmak yerine sağlıklı beslemek bilinci kazandırılmalıdır. 2 yaş sonunda beslenmenin ve diğer doğruların önemi daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Gebelik dönemi çok iyi izlenmeli. Yapılan yanlışların ve doğruların paylaşılması bu ülkeye kazandırılacak sağlıklı bireyler olarak sonuçlanacaktır. Burada o çocuğun hakları çok iyi korumalı ve alilere gerekli bilinç kazandırılmalı. Yaradan diyor ki çocuk normal şartlarda doğmalı sezaryene gitmemeli. Bakın çocuğun yüzü yere bakıyor yer çekiminin önemini burada da görüyoruz. Başı kurtulduktan sonra gövdeside sağlıklıca dışarı çıkıyor.

İlk iki gün anne sütünü verebilmek için çok önemli bir fırsat. Bebek anneden ayrılınca çocuğun şekeri düşüyor. Anne sütü ile beslenen bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi çok daha hızlı oluyor. İlk gelen anne sütü ile kısa zincirli yağ asitleri devreye girince, ideal bir bağırsak bariyeri oluşur. İlk ay anne sütü verelim dememizin arkasında ki sebep ikinci beyin denilen mikrobiota. Sezaryen ile doğumlarda anne sütünü kaybetme riski artıyor. Bebek, anneden faydalı bakterileri alamadığı gibi riskli durumlar da gerçekleşiyor. Sezaryen doğum öte yanadan çocukluk çağı besin alerjilerinde de risk oluşturuyor. Anne sütü ile çocuğun sadece karnını değil ruhunu da besleyeceğiz. Anne sütü bir beslenme hakkıdır. Anne sütü çocuğun beden sağlığı ve akıl sağlığı için oldukça önemli.

Anne sütünün koruyuculuğu oldukça geniş. Obeziteden tamamen kurtulmak için tip 2 diyabetten korunmak için ilk bin günde anne sütü diyoruz. Bebeğin sık sık ağlayıp aranması sütün yetersizliğini göstermez. Anne sütü ilk üç ay asgari 500 g almalı. Yeterlilik ağırlık takibi ile değerlendirilir. Anne sütü ideal karbonhidrat, ideal lipid, ideal protein profili, yüksek biyoyararlılık sağlar. Dünya sağlık örgütü ilk altı ay anne sütünü tavsiye ediyor. 6-9 ay ek gıdayla bir tanıştırma dönemidir. TNSA’nın verilerine bakıldığında, anne sütü oranı her geçen gün azalıyor.

Anne sütü yokluğunda banka sütü formüla dendi, ancak herhangi bir ilerleme gözlenmedi. Doğru olan anne sütü, yoksa başka bir anne sütü, hiçbiri yoksa endüstriyel ürünler diyoruz. Ek besinlere altıncı aydan önce başlamak doğru değil. 6-9 ay ilave kalori 200 kalori kadardır. 9-12 ay arası 300 kalori. 13-24 ay arasında ise 550 kalori öneriyoruz. Sezaryende ve antibiyotik dünya birincisiyiz. İlk 1000 günde daha doğru beslenen çocuklar daha hızlı büyüyor ve gelişiyor. Sezaryen ile mücadelede riskleri annelere anlatalım, bakalım isteyecekler mi? Türkiye’de bu durumla ilgili olarak kamu spotu dahi yok. Yaratanın bebek için sunduğu bu mükemmel bir besin olan anne sütüne kusur bulmak doğru değil. Anne sütü yüksek zeka puanından tutunda, alerjiden kansere kadar koruyor. Unutmayın ki boyu uzayan çocuk sağlıklıdır.”

“İlk 1000 gün izlenmesi ve beslenme ve besin zenginleştirilmesi önemli!”

Gülden-Pekcan-gidahattiHacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden PEKCAN, “Dünyada ve Bölgemizde Çocuklarda Beslenme Bozuklukları” noktasında konuştu. 2020 yıllarında her ne kadar düşüş gözlense de bodurluk gerçekte çocuğun obezite riskini de arttırmakta. Yaşamın erken döneminde olumsuz işlevsel etkileri var. Sadece vücut ağırlığı değil boy uzunluğu da önemli. Bodurluğa bakıldığında önemli bir düşüş söz konusu. Ancak yine de 99 milyon 2012 de rastlanmakta ve şimdilerde 51 milyon çocuğu etkilediği görülüyor. 5 yaş altı çocuklarda yüzde 10 ve 15 oranında hafif kilolu olma durumu beliriyor. Dünya bankası gelir durumuna göre kiloları ülkelerin refah düzeyine göre beliriyor. Avrupa’da obezite oranı yükseliyor. Yılda 20 milyon doğumun yüzde 15-20 sinin düşük kilolu doğurduğu belirtilmekte. Bodurluk beş yaş altı çocuklarda yüzde 40 oranında. İlk altı ayda anne sütü ile beslenmede yüzde 50 artış söz konusu. Dünya ölçeğinde anne sütü yüzde 38 in altına düşüyor.

Bölgesel farklılıklarımız ise çok fazla. TNSA verilerine göre, düşük doğum ağrılığı artıyor. Demir yetersizliği bebek ve çocuklarda zeka puanı büyümede gerileme dil gelişiminde gerileme gibi bir çok etkisi söz konusu. Sağlık bakanlığı ve Gazi Üniversitesi değerlendirmesinde, 6-17 aylık çocuklarda ve annelerde hemoglobin, ferritin, D vitamini düzeyi ve demir eksikliği anemisi durum belirleme, yürütülen programların değerlendirmesi hakkında istatistiki bilgiler verdi. İyot yetersizliği yeni doğanda etkilerinin yanı sıra düşük ve erken doğum, zekâ puanının azalması ve çocuk felci gibi durumların oluşmasına yol açıyor. Dünyada gebelere yönelik iyot yetersizliği çalışmalarında iyot desteği yapılması çalışmaları yürütülüyor. Gebelerde D vitamini desteği başlatıldı.

Gebelik öncesinde folik asit tedavisi beyin gelişimi için çok önemli. Folit asit ve demir zenginleştirme oldukça yaygın. Bizim ülkemizde de geliştirilmesi görüşündeyim. SGD’nin yayınladığı bin yıl hedefleri arasında sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bakıldığında ilk 1000 gün izlenmesi ve beslneme sorunlarının besin zenginleştirilmesi çok önemli.”

“Bebek ölümleri ilk 6 ay anne sütü alanlarda daha az”

basak-tezel-gidahattiSağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Program Yöneticisi Dr. Başak Tezel, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde beslenme programlarında değişim için önemli çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekti. Tezel, “Halk sağlığını korumak temel önceliğimiz. Doğum öncesinden başlayarak arkasından yaşamın ilk yılı ve erken çocukluk dönemi oldukça önemli. Krtik bir dönem olan bebeklik ve erken çocukluk dönemi biz halk sağlığı kurumu olarak doğumdan hemen sonra emzirme be ilk 6 ay anne sütü temel önceliğimiz.

Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan ideal içeriğe sahip. Bebek ölümleri ilk 6 ay anne sütü alanlarda daha az olduğu gözleniyor. Emzirme anneler için rahim ve meme kanserini riskini azaltıyor. Bebek dostu hastaneler girişimi başlattık. Çocuk hastanelerinde emzirmede 9 adım ve başarılı emzirmede 10 öneri sunuyoruz. İllerimizde eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Bebek dostu olmak isteyen hastanelerle ilgili çalışmalarımızı yürütüyor ve uygunluk derecesi değerlendiriliyor. Bebek dostu il kavramı ve altın bebek dostu il şeklinde illerde çalışmalarımız mevcut. Bebek dostu aile hekimliği bu işin olmazsa olmazı olarak gördüğümüz bir program.

4 ilimiz hariç çoğu ilimizde bu uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Bebek dostu yeni doğan yoğun bakım uygulamalarımız mevcut. Bu konudaki diğer önemli bir nokta politik kararlılık. Bugüne kadar 1150 bebek dostu hastanemiz var. Emzirme ile ilgili göstergelerde önemli bir iyiye gidiş söz konusuyken mama ile beslenme 6 ay öncesi hala bir problem bizim için. Anne sütü programının yanı sıra tamamlayıcı beslenme programı yürüyoruz. Bebek beslenmesi rehberleri ile aileleri bilinçlendirirken aynı zamanda sağlık çalışanlarını bilgilendiriyoruz. ‘Demir gibi Türkiye’ sloganıyla ücretsiz demir takviyesi sağlıyoruz. 4-12 ay arası bebeklere demir desteği veriyoruz. D vitamini yetersizliğinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde iyi sonuçlar alıyoruz.”

“Ülkemizde doğurganlık hızı halen yüksek”

Sema-Sanisoğlu-2-gidahattiTürkiye Halk Sağlığı Kurumu, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Sema SANİSOĞLU, “T.C. Sağlık Bakanlığı İlk 1000 Günde Anne Beslenme Politikaları” hakkında konuştu. Sanisoğlu, insanların üreme hakkını ve sağlığını korumak için çalışmalar yürütüyoruz. Anne ölümü insan hakları ihlali olarak belirtiliyor. Ülkemizde doğurganlık hızı halen yüksek. Yıllık 3650 doğumun olduğu ülkemizde, evlilik öncesi danışmanlık hizmeti veriyoruz. Gebe bilgilendirme sınıfı programı ile anne ve bebekler sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunanlar için hizmetlerimizi yoğunlaştırıyoruz.”diye konuştu. Sanisoğlu şunları aktardı: “Sezaryenle doğan bebekler hayata yanlış başlıyor. Annelere ‘Bebeğim yolda ben hazırım’ ve kitabını veriyoruz. Annelerin dengeli ve yeterli beslenmesi önemli. Gebelik ve emzikli döneminde beslenme kitapları ile danışmanlık hizmeti doğrultusunda annelere bilgilendirme yapıyoruz. Ülkemizde yaklaşık her yıl 300 anne adayını misafir ederek doğum ve doğum sonrasında yardımcı oluyoruz. Bizim programımızda doğum sonrası demir destek programı veriyoruz. Bunları ücretsiz olarak temin ediyoruz. Gebelerin HB değer aralığına bakıldığında demir destek programlarının olumlu sonuçlarını görüyoruz. 2011 yılından bu yana gebe ve lohusalara demir desteği veriyoruz. 81 ilde üreme sağlığı merkezleri var. Aile planlaması eğitim hizmetleri de veriliyor. Türkiye anne ölümlerinin azaltılmasında Sağlık bakanlığının ciddi çalışmaları var ve bu anlamda Türkiye önemli yerlere geldi.”

Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı kimdir?

1951 Trabzon doğumlu olan Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, 1969’da İzmir Maarif Kolejinden, 1975’te ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Pediatri uzmanlığını 1980’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde alarak, 1983’te, İzmir Doğumevine çocuk hekimi olarak atandı.

1985 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına göreve başlayan Yağcı, önce erişkin gastroenterolojide, sonra ABD Tulane Üniversitesi Gastroenterolojide Research Fellow ve Pediatrik Gastroenterolojide Observer olarak 26 ay çalıştı. 1989’da Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı, 1991’de doçent olan Yağcı, Türkiye’nin ilk Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı unvanına sahip. 1998’de profesörlüğe yükselen Yağcı, 1995’den bu yana Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyor.

Prof. Dr. Gülden Pekcan kimdir?

1950 yılında doğan Pekcan, lisans eğitimini, 1972’de Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamladı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Gıda Bilimleri alanında doktora eğitimini tamamlayan Pekcan, 1982-1983 yılları arasında yine aynı üniversitenin Yard. Doçent ve Doçent olarak görevini sürdürdü. Pekcan, Hacettepe Üniversitesi 1989 yılında Profesör unvanına sahip oldu. Pekcan’ın ulusal ve uluslararası pek çok kitap ve dergide makale ve araştırmaları bulunuyor.

Dr. Sema SANİSOĞLU kimdir?

Sema-Sanisoğlu-gidahatti1963 yılında Trabzon’da doğan Sanisoğlu, 1986’da Hacettepe  Üniversitesi  Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1994 yılında Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde ihtisasını bitirdi. 2012 tarihinden bu yana Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı görevini yürütüyor.

Prof. Dr. Cansun DEMİR kimdir?

25 Nisan 1964 tarihinde Kozan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesini kazanan Demir, öğrenciliği döneminde İngiltere ve Polonya da staj yaptı. 1988 yılında Tıp Fakültesini dereceyle bitirdi. 1988 yılında Aydın Nazilli E tipi cezaevi doktoru olarak mecburi hizmetini tamamladı.

1989 Nisan TUS’u ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1994 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı oldu.1997 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında sırasıyla uzman, Yard.Doç.Doçent olarak çalıştı.1 Mayıs 2007 tarihinde Profesör oldu. 34’ü yurtdışı olmak üzere 125 yayın ve bildirimi bulunuyor. 22 kitap bölümü ve kitap yazdı. Çok sayıda yurt içi ve yurtdışı kongreye konuşmacı ve oturum başkanı olarak katıldı. 2011 Perinatoloji yan dal uzmanlığını aldı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurulu Yönetim Kurulu ve Etik Kurul ve Tıp Eğitimi Koordinatörler kurul üyesi olarak görev yaptı. Çukurova Üniversitesi Adana Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölüm başkanlığında bulundu. Halen Prenataloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

 Dr. Başak Tezel kimdir?

Başak-Tezel-gidahattiTürkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu içerisinde Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi’nde Program Yöneticisi olarak görev yapıyor. Bundan önce Yine Sağlık Bakanlığı’nda Anne ve Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nde Departman Başkanı olarak görev aldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.