Gıda Hattı

Seyyid Kutub kimdir? Seyyid Kutub hayatı

9 Ekim 2021, 16:31
Paylaş
Seyyid Kutub kimdir? Seyyid Kutub hayatı
Seyyid Kutub kimdir? İslam inancına sahip olan Seyyid Kutub hayatı ve yaşadıkları hakkında doğum gününde bir araştırma yaptık. Seyyid Kutub biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Seyyid Kutub kimdir? Neden hayatı boyunca zorluklar yaşamış ve mahkum olmuştur? Doğum gününde sizler için hazırladık.

Seyyid Kutub biyografi

doğum; 9 Ekim 1906, Muşa

ölüm; 29 Ağustos 1966, Kahire

mesleği; Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır. Kutubçuluk akımını ortaya atan kişidir.

Seyyid Kutub Hayatı

1906 yılında Mısır'ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de bitirdi. Kahire Üniversitesi'nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun olduğu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da Konum Dersleri isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur'an'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu.

1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu özdekçiliği eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam'da Sosyal Adalet isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini savunuyordu.

Seyyid Kutup kimdir?
Seyyid Kutup

Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. İslamiyette var olan hurafeleri eleştirdi.

Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilişkisi devam etti.

Cemal Abdünnasır'a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub'a on beş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir önem ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur'an tefsiri Fi zilâl-il-Kur'an ve Kutub'un siyasi ve düşünsel görüşlerinin en son ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler'i kaleme almıştır.

1964'te serbest bırakıldıktan sonra, 1965'te tekrar tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile birlikte tutuklanmıştı ve tutuklanma nedeni devlete karşı bir darbe girişimi idi. 21 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub arkadaşları Muhammed Yusuf Havvaş ve Abdülfettah İsmail ile birlikte 29 Ağustos 1966'da idam edildi.

Mahkeme heyeti onu idama mahkûm ettiğinde Kutub'un ağzından şu sözler dökülmüştü:

“ Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır. „

Seyyid Kutup kimdir?
Seyyid Kutub

Eserleri

Ruhun Sevinci
Fîzılâl'il Kur'an
Yoldaki İşaretler
İslamda Sosyal Adalet
Din Budur
İslam Düşüncesi İlkeleri-Esasları (3 cilt)
İstikbal İslamındır
Kadın ve Aile
İslam ve Emperyalizm
İslam-Kapitalizm Çatışması
Peygamberimizin Hayatı
İstikbal İslamındır
Cihan Sulhu ve İslam
Bela ve İmtihan
İslam'ın Hareket Metodu
İslam Toplumuna Doğru
Kur'an'ın Gölgesinde Kadın
Kur'an'da Edebi Tasvir
Kur'an'da Kıyamet Sahneleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.